Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Uwaga, niosą tort! 20 listopada obecnie najpopularniejszy system operacyjny dla komputerów klasy PC, Microsoft Windows, obchodził 25 rocznicę wprowadzenia na rynek wersji 1.0. Cóż, nie było mu wtedy łatwo, ze względu na silną konkurencję ze strony Amigi i Apple, ale o tym w dalszym ciągu artykułu.

Minęło już 25 odkąd Microsoft po raz pierwszy zaprezentował system operacyjny z linii Windows. Od tego czasu pojawiło się już 21 systemów operacyjnych z tej linii w 7 generacjach. Najnowszy, Windows 8, powinien pojawić się na rynku już za niecałe dwa lata.

 

Pierwszy Windows nie był tak naprawdę systemem operacyjnym – był tylko nakładką graficzną na 16-bitowy system DOS, który wyglądał bardzo podobnie do system operacyjnego Apple. Przez to podobieństwo Microsoft został pozwany do sądu, jednak na jego szczęście, podczas rozprawy stwierdzono, że nie można opatentować GUI jako takiego. Windows został tym samym uratowany.

 

windows1screen Windows ma już 25 lat!interfejs Windowsa 1.0 – zwraca uwagę kolorystyka i dostępna ilość pamięci

 

 

Windows 1.0 do działania wymagał systemu DOS 2.0, dwóch napędów dyskietek lub dysku twardego (wtedy to było coś!) i 256 kB pamięci operacyjnej. Już pierwsza wersja miała solidny pakiet sterowników do kart graficznych, myszek, klawiatur, drukarek oraz innych urządzeń peryferyjnych.  Dołączony pakiet oprogramowania był dość ubogi – użytkownicy mieli dostęp do terminalu, Panelu Sterowania, kalkulatora, zegarka (eksponowanego nawet w reklamie), kalendarza, organizera Carfile, Notatnika, edytora tekstu Write oraz starego dobrego Painta (który, ze względu na czas powstania systemu, otwierał jedynie pliki MSP oraz BMP). Była dostępna nawet jedna prosta gra. Nie, nie był to saper, a reversi.

 

Cena 99 dolarów za Windows 1.0 w 1985 roku była dość atrakcyjna, jednak nie przysporzyła systemowi popularności. Obecne wtedy na rynku konkurencyjne systemy Apple’a (nazwany później Mac OS) oraz Amiga Workbench były znacznie lepsze, bardziej dopracowane, oraz miały znacznie większe wsparcie producentów oprogramowania.

 

Pierwszy krok został jednak poczyniony. Bill Gates mógł w spokoju rozpocząć prace nad kolejnymi edycjami systemu operacyjnego Microsoftu, który największy przyrost popularności wzbudził edycjami 3.x oraz 95, które to na dobre umocniły platformę x86, skazując Amigę na wymarcie. Dzięki tym edycjom Windows jest obecny teraz na aż 91% komputerów PC.

 

Grafika poniżej, pochodząca z serwisu ZDNet UK, ukazuje rozwój systemów z linii Windows.

 

windows 25 years Windows ma już 25 lat!

 

Źródło: Mashable, ZDNet UK

Komentarze wyłączone.