Ratuj Głuszca
win8

Zdaniem analityków firmy Gartner Windows 8 nie jest po prostu kolejną wersją systemu operacyjnego. Jego premiera wyznacza moment ważnej zmiany na rynku technologii.

Analitycy uważają, że pojawienie się WinRT to początek końca epoki WinNT. Wraz z WinRT pojawia się nowy model programowania i nowy interfejs użytkownika, a nadal wspierana technologia WinNT pozwala użytkownikom i programistom na korzystanie zarówno z aplikacji stworzonych według modelu WinNT jak i WinRT.

Platforma WinRT to odpowiedź Microsoftu na nadchodzącą epokę, w której decydujące znaczenie będzie miał rynek urządzeń przenośnych. Będzie ona główną platformą Microsoftu, jednak użytkownicy jeszcze przez 10 i więcej lat będą korzystali z aplikacji Win32.

Windows 8 to pierwsza odpowiedź Microsoftu na wymagania rynku i konkurentów. To wspólny interfejs i API dla tak różnych urządzeń jak telefony i serwery. To także początek końca dominacji aplikacji Win32 na pecetach – mówi Michael Silver, wiceprezes Gartnera.

Windows 8 to coś więcej niż aktualizacja Windows – to zmiana modelu technologicznego. Rzadko jesteśmy świadkami takiego wydarzenia. W historii Microsoftu miało ono miejsce tylko raz, podczas przechodzenia z technologii DOS na technologię Windows NT. Zmiana ta rozpoczęła się w 1993 roku i zakończyła po 8 latach, wraz z premierą Windows XP w 2001 roku – stwierdził Steve Kleynhans, inny z wiceprezesów firmy.

Analitycy uważają, że stopniowo na znaczeniu będą traciły Win32 i Windows Desktpo. Ich zdaniem firmy, które do roku 2015 zainstalują Windows 8 będą korzystały przede wszystkim z aplikacji Win32 i obecnego pulpitu. Jednak do roku 2020 zarówno przedsiębiorstwa jak i użytkownicy prywatni będą korzystali z Win32 przez mniej niż 10% czasu spędzonego z komputerem. Ich zdaniem większość aplikacji, w tym i programy wieloplatformowe oraz przeglądarki, będą korzystały z Metro.

Świat komputerów się zmienia. Pecety, chociaż wciąż stanową jego najważniejszy element, nie są już jedynymi urządzeniami dostarczającymi usług i aplikacji. Rolę podstawowego urządzenia zaczynają przejmować smartfony i tablety, a większość z tych urządzeń korzysta z systemów innych producentów niż Microsoft. W takiej sytuacji Microsoft musi przesiąść się na platformę, która umożliwia stworzenie nowego typu aplikacji i zapewnia inny sposób interakcji z użytkownikiem. Konkurencja zmusiła Microsoft do przemyślenia nie tylko kwestii wyglądu produktów, ale również tego, w jaki sposób powinny być skonstruowane, by zapewniać większe bezpieczeństwo i elastyczność.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.