Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Możliwość połączenia się z Siecią za pomocą tysiąca i jeden sposobów zaowocowało właśnie pięcioma miliardami takich urządzeń, jednak ta liczba w ciągu kilku kolejnych lat może podskoczyć do nawet 22 miliardów komputerów, smartfonów, samochodów, lodówek, czy nawet kamer monitoringu będących w Sieci.

Inżynierowie z firmy IMS Research policzyli, ile urządzeń może obecnie połączyć się z Internetem za pomocą protokołu TCP/IP. Liczba ta przekroczyła ich oczekiwania – jeszcze w tym miesiącu ilość wszelkiego rodzaju komputerów, notebooków, smartfonów, dysków NAS a nawet drukarek sieciowych może przekroczyć pięć miliardów. Nie znaczy to, że tyle ludzi ma dostęp do globalnej sieci.

 

Badania IMS wskazują, iż w Internecie jest obecnie około miliarda komputerów. Pozostałe cztery miliardy to smartfony, telewizory, tablety, drukarki, czy inna elektronika użytkowa. Te liczby, wprawdzie interesujące same w sobie, pozwalają wysnuć kilka ciekawych wniosków czy prognoz.

 

Następne lata przyniosą dalszy wzrost liczby urządzeń, które w większości nie będą komputerami. Będą to w większości kamery z monitoringu czy infrastruktura odpowiadająca za pracę serwerów. Do tej pory w sieci powinno być już 22 miliardy urządzeń, z czego aż 6,5 miliarda będą stanowić smartfony, a kolejne 1,1 miliarda samochody nowej generacji.

 

Źródło: Businesswire

Komentarze wyłączone.