Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Choć na liście internautów był dopiero dziesiąty, według redakcji „Time” to właśnie on zasłużył na tytuł Człowieka Roku. Mark Zuckerberg, bo o nim mowa, zdaniem redaktora naczelnego tego brytyjskiego dziennika „wpłynął na nasz sposób komunikacji”.

 

Kolejny rok za nami, kolejny wybór Człowieka Roku magazynu Time także. W tym roku, ku zaskoczeniu czytelników biorących udział w powszechnych głosowaniu, wygrał Mark Zuckerberg, 26-letni założyciel serwisu Facebook. Jest on najmłodszym laureatem tej nagrody od czasu jej powstania w 1927 roku. Wygrał wtedy 25-letni Charles Lindbergh, który jako pierwszy człowiek na świecie dokonał samotnego przelotu nad Atlantykiem.

 

Naczelny redaktor „Time’a”, Richard Stengel, uzasadnił wybór stwierdzeniem, iż fenomen Facebooka polega na zastosowaniu nie tylko nowoczesnych technologii, ale także inżynierii społecznej. Facebook zmienił nas wewnętrznie, zmienił sposób, w jaki o osobie myślimy.

 

Fakty są oszałamiające – Facebook ma już ponad 500 milionów użytkowników, czyniąc z niego największą społeczność w historii ludzkości. Choć było kilka innych, podobnych wielkich portali, jak na przykład mający 250 milionów użytkowników MySpace, nie wpłynęły one w takim stopniu na modę, zwyczaje, czy też sposób komunikowania się. Dość powiedzieć, że konto na Facebooku ma każda szanująca się firma, a sam portal jest dostępny na każdą platformę mobilną i coraz częściej jest jednym z czynników decydujących o zakupie nowego telefonu komórkowego.

 

Z drugiej strony uwagę naszą przykuwa różnica między wyborem redakcji a czytelnikami. W sondzie internetowej Mark Zuckerberg zajął dopiero 10 miejsce, a wygrał mocno kontrowersyjny założyciel portalu WikiLeaks, Julian Assange.

 

Kto Waszym zdaniem bardziej zasługiwał na tą nagrodę? Napiszcie swój typ w komentarzach.

 

Źródło: Time

Komentarze wyłączone.