Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zaledwie przed trzema miesiącami informowaliśmy o wysuniętej przez ekspertów propozycji połączenia dwóch metod zapisu – TAR i BPR – dzięki którym gęstość upakowania danych na dysku twardym mogłaby wynieść od 1 do 10 terabitów na cal kwadratowy.

Tymczasem specjaliści z Toshiby nie próżnowali i ogłosili właśnie, że udało im się osiągnąć gęstość zapisu rzędu 2,5 Tb/in2. To pięciokrotnie więcej niż w obecnie sprzedawanych HDD.

Szczegóły ich prac mają dopiero zostać ujawnione, jednak już teraz wiadomo, że wykorzystana została technologia zapisu z wzorcem bitowym (BPR – bit-patterned recording).

BPR wykorzystuje szczególny sposób ułożenia materiału magnetycznego na talerzu dysku. Nie jest on rozłożony równomiernie, ale tworzy niewielkie „wyspy”, z których każda reprezentuje bit. Inżynierom Toshiby jako pierwszym udało się uporządkować „wyspy” w rzędy. Ich precyzyjne ułożenie jest niezwykle ważne, gdyż „wyspy” i granice pomiędzy nimi działają jak znaczniki miejsc przechowywania danych. W sytuacji, gdy „wyspy” nie są uporządkowane, dotarcie do aktualnie potrzebnych informacji staje się niemożliwe.

Japończycy skonstruowali też odpowiednią głowicę i mechanizm pozwalający na precyzyjne nią sterowanie.

Toshiba ma nadzieję, że pierwsze dyski z technologią BPR trafią do sklepów w 2013 roku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.