Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Żegnaj wierny druhu. Standard VGA liczy sobie już 23 lata, jednak przyszedł na niego czas. Energooszczędne cyfrowe złącza HDMI i DisplayPort zajmą jego miejsce, gdy ten ostatecznie odejdzie na emeryturę w 2015 roku.

Najwięksi producenci na rynku komputerów, do których należą między innymi AMD, Dell, Lenovo, Samsung, czy LG, postanowili do 2015 roku zakończyć wsparcie techniczne dla portu VGA. Jak twierdzą, ta ponad 20-letnia analogowa technologia jest już bardzo przestarzała, a nowoczesne, cyfrowe złącza, takie jak DisplayPort czy HDMI, zapewniają nie tylko wyższą jakość obrazu, ale także zwiększoną energooszczędność oraz bardziej kompaktowy rozmiar.

 

AMD rozpocznie wycofywanie standard VGA już w 2013 roku – oprócz tego do odstrzału trafią dwa podobne, choć znacznie mniej rozpowszechnione rozwiązania – DVI-I oraz LVDS. Długi okres przejściowy dla VGA jest dobrym pomysłem, gdy zauważymy, iż obecnie większość sprzętu nadal wykorzystującego tego typu wtyczkę to projektory (nowe monitory mają już prawie zawsze dołączone wyjście HDMI lub DVI-D), które w większości instytucji (klienci indywidualni stanowią margines sprzedaży) wymienia się bardzo rzadko. Mają one zatem dodatkowy czas na przygotowanie się do ewentualnej zmiany standardu, czy też zrobienia odpowiednich zapasów.

 

Najbliższa przyszłość należeć będzie do cyfrowych złączy DisplayPort 1.2 oraz HDMI 1.4a, które do 2015 roku staną się najpopularniejszymi standardami wykorzystywanymi przy przesyłaniu obrazu.

 

Źródło: Engadget

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.