Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Czas noszenia kart kredytowych i płatniczych w portfelu powoli dobiega końca. W niedługiej nasz telefon będzie wyposażony w specjalny chip zastępujący nasze plastikowe pieniądze, który już teraz wykorzystywany jest z powodzeniem w kilku krajach świata.

Amerykańscy giganci rynku komórkowego – AT&T, Verizon i operator T-Mobile – zjednoczyli swe siły by zmienić oblicze płatności bezgotówkowych. Dzięki ich wysiłkowi już niedługo zamiast używać popularnych dotychczas kart kredytowych i płatniczych będziemy płacili za zakupy za pomocą naszych telefonów.

 

Po sporym sukcesie tego pomysłu w Japonii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii nic dziwnego, iż ten sposób płatności chce być rozpowszechniany także w innych krajach. Serwis Bloomberg donosi, że AT&T, Verizon i T-Mobile już prowadzą kilka programów pilotażowych na terenie Stanów Zjednoczonych, wykorzystujących technologię NFC (łączność bliskiego zasięgu) wbudowaną w telefony. Testy mają miejsce w Atlancie i trzech innych miastach.

 

Wprowadzenie na większą skalę transakcji w technologii NFC będzie oczywiście wymagać nowych, drogich dla sprzedawców czytników w miejscach sprzedaży i wbudowania specjalnych układów w telefonach komórkowych, co podniesie koszt końcowy telefonu o około 20 dolarów. Kto za to zapłaci? Oczywiście my, klienci. Jednak z drugiej strony zaostrzenie konkurencji powinno doprowadzić do obniżenia cen korzystania z tego typu usług.

 

Klienci – czyli my – możemy obawiać się jedynie czy zabezpieczenia będą na tyle skuteczne, iż kradzież naszego telefonu nie spowoduje bezkarny dostęp do naszej gotówki, a brak dostępu do serwera bankowego uniemożliwi nam zakupy. Przedstawiciele tych firm twierdzą jednak, że nie ma się czego obawiać, a sama technologia jest co najmniej tak bezpieczna jak obecnie stosowane karty kredytowe.

 

Jak pokazał przykład Japonii wizja prawie całkowitego zastąpienia papierowego pieniądza nie jest specjalnie odległa. Pytanie brzmi obecnie – kiedy i przez co. Czy będą to telefony komórkowe? Czas pokaże.

 

Źródło: Bloomberg

Komentarze wyłączone.