Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nvidia prezentując najnowszą, drugą już odsłonę Tegry, zamierza podbić rynek smartfonów. Dzięki wykorzystaniu dwurdzeniowego procesora Cortex A9 oraz bardzo szybkiego układu graficznego najnowszy twór Nvidii może bez wstydu stawać w szranki z najszybszym układem konkurencji – chipem PowerVR SGX 545. Czy wygra ten pojedynek??

Choć układ Nvidia Tegra 2 oficjalnie zadebiutował wraz z (papierową) premierą smartfona LG Optimus 2X, do tej pory nie było nam dane poznać jego możliwości. Dopiero teraz Nvidia ujawniła pełną specyfikację tego układu, który wydajnością bije na głowę jeszcze nie tak stare komputery stacjonarne.

 

Tegra 2 bazować będzie na dwurdzeniowym procesorze Cortex-A9, taktowanym zegarem 1 GHz. Układ graficzny natomiast został w pełni zaprojektowany w firmie Nvidia, dzięki czemu wydajność jak na układ przeznaczony dla smartfonów jest powalająca. Według specyfikacji Tegra 2 jest w stanie przetworzyć nawet 71 milionów trójkątów na sekundę. Dla porównania, jeden z najszybszych układów konkurencji, PowerVR SGX 535, który zastosowany został w m.in. Apple iPhone 4, potrafi obrobić zaledwie 28 milionów wielokątów na sekundę.

 

To nie koniec – Tegra 2, jak przystało na nowoczesny układ graficzny, obsługuje programowalne vertex i piel shakery, oraz pełnoekranowe wygładzanie krawędzi typu CSAA (Coverage Sampling Aliasing). Ponadto jej szybkość wypełniania ekranu pikselami (bez bufora Z) sięga 1200 milionów pikseli na sekundę.

 

1292869346infinity blade 03.11.10 04 1730h Tegra 2 wstrząśnie rynkiem smartfonów

czy to jeszcze telefon?

 

 

Z innych własności układu warto wymienić obsługę tekstur o rozdzielczości do 4096 x 4096 pikseli, zaawansowany silnik 2D oraz wektorów, a także maksymalną rozdzielczość obrazu wyświetlanego wynoszącą 1650 x 1050 pikseli przy 24-bitowej głębi kolorów. Tegra 2 natywnie obsługuje także wyjście HDMI 1.3, za pomocą którego można wyprowadzić na zewnętrzny ekran film w rozdzielczości Full HD (1080p) z cyfrowym dźwiękiem.

 

Pierwsze modele z najnowszym kładem Nvidii trafią na rynek w przyszłym roku. A jest na co czekać.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.