Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Tanie symetryczne łącze 1Gb/s oraz brak rejestrowania połączeń klientów zapewniający pełną anonimowość w sieci to główne zalety dostawcy Pirate ISP, najnowszego dziecka szwedzkiej Partii Piratów. Czy pomoże jej to wejść do parlamentu??

Wraz z serwisem The Pirate Bay szwedzka Partia Piratów ma zamiar stworzyć własnego dostawcę Internetu. Projekt ten jest prezentowany jako jeden z punktów kampanii wyborczej do szwedzkiego parlamentu, która odbędzie się na jesień. Do tej pory w żadnym z demokratycznych krajów żadna z partii o tak dużym poparciu społeczeństwa otwarcie nie proponowała łatwego sposobu na ściąganie nielegalnych materiałów z sieci.

 

Nowy dostawca Internetu ma nazywać się Pirate ISP, a jej szefem ma zostać student ekonomii, członek Partii Piratów – Gustav Nipe. Pirate ISP chce zapewniać swoim klientom pełną anonimowość, która w przypadku piratów jest niezwykle ważna. Będzie to możliwe dzięki brakowi zapisów połączeń, po których nie pozostaje żaden ślad w bazie danych (której być może nie ma wcale). Pirate ISP nie ma być tylko jakimś małym, lokalnym projektem – chce także konkurować z innymi dostawcami na rynku.

 

Pojawia się kwestia problemów prawnych – czasami państwo wymaga od dostawcy Internetu rejestrowania połączeń klientów. Gustav Nipe twierdzi jednak, że konstytucyjnie nie jest możliwe narzucenie takiego wymogu.

 

Pirate ISP oferuje kilka rodzajów łącza. Za najszybsze gigabitowe łącze symetryczne trzeba zapłacić około 220 złotych miesięcznie. Jest to bardzo konkurencyjna oferta – inny ze szwedzkich ISP, Telia, oferuje łącze 1000/100  Mb/s za kwotę dwukrotnie większą.

 

Źródło: TorrentFreak

Komentarze wyłączone.