Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Szef Nvidii zapowiada upadek ponad 30-letniej architektury procesorów x86, które stanowią podstawę niemalże każdego komputera stacjonarnego na Ziemi. Wygląda na to, że niepozorne procesory ARM mają szansę stać się ich następcą.

Zdaniem Jen-Hsun Huanga, szefa Nvidii, kolejne lata przyniosą olbrzymie zmiany na rynku komputerów osobistych. Przepowiada on rychły koniec komputerów PC opartych na architekturze x86, które mają ustąpić smartfonom wyposażonym w procesory ARM.

 

Podczas wywiadu z EETimes Huang powiedział: „Przyszłość komputerów PC ukształtują nowi producenci, sprzedający swe produkty o całkowicie nowej architekturze poprzez całkiem inną sieć dystrybutorów.  Główny trzon tej fali stanowić będą procesory ARM, które rozwijane będą w ogromnym tempie”.

 

Nvidia już sprzedaje bazujący na procesorze ARM układ nazwany Tegra, którego celem jest podbój smartfonów, netbooków i tabletów. O ile obecnie nie idzie mu najlepiej, to nie możemy zaprzeczyć, iż dynamicznie rozwijający się rynek smartfonów nie przysporzy mu w przyszłości popularności.

 

Zdania na temat kompletnego wyparcia procesorów o architekturze x86 są jednak podzielone. Obecnie procesory ARM nie są demonami szybkości, co szczególnie widać w przypadku serwerów. Dlatego też o ile x86 PC mogą zostać wyparte przez smartfony już niebawem (co nie byłoby specjalnie trudne biorąc pod uwagę ogromne możliwości koncepcyjnych modeli, takich tak prezentowana przez nas ostatnio Mozilla Seabird), to jednostki serwerowe, bądź, co bądź bardzo drogie, wyspecjalizowane i szybkie, z rynku szybko nie znikną.

 

Źródło: XbitLabs

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.