Ratuj Głuszca
smart-grid-600

Smart grids, hasło ostatnio niezwykle popularne, oznacza inteligentne sieci elektroenergetyczne, czyli zbiór spójnych systemów informatycznych, telekomunikacyjnych i inteligentnych mierników energii elektrycznej, działających na sieci energetycznej, zapewniający komunikację między wszystkimi uczestnikami rynku energii i mający na celu dostarczenie usług energetycznych po jak najniższych kosztach do użytkownika końcowego, zwiększenie efektywności sieci energetycznej z korzyścią ekonomiczną dla operatorów na niej działających oraz środowiska naturalnego, jak również zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, w tym także energii odnawialnej.

smart grid 1a Smart grids – rewolucja w energetyce

Rysunek 1 Istota Smart Grid

Istotne funkcjonalności smart grid, to:

 • Optymalizacja wykorzystania zasobów niezbędnych do wytworzenia i dostarczenia energii oraz efektywności eksploatacyjnej
 • Wykorzystanie wszystkich, w tym zwłaszcza innowacyjnych, rozwiązań w zakresie generacji i magazynowania energii
 • Zapewnienie wymaganej jakości zasilania dla wszelkich potrzeb występujących w gospodarce cyfrowej
 • Przewidywanie zakłóceń w pracy systemu i reagowanie na nie w trybie samonaprawy
 • Odporność na ataki fizyczne i cybernetyczne oraz katastrofy naturalne
 • Umożliwienie czynnego uczestnictwa odbiorców energii w jej do nich dostarczaniu.
 • Umożliwienie wprowadzania nowych produktów, usług i rynków energii.
 • Dostępność, czyli zapewnienie podłączania wszystkich użytkowników sieci, a w szczególności OZE (Odnawialne Źródła Energii) oraz lokalnych źródeł o wysokiej efektywności i zerowej lub niskiej emisji CO2

 

Pierwszym etapem wdrożenia smart grid jest instalacja u użytkowników końcowych inteligentnych mierników, z których za pośrednictwem infrastruktury telekomunikacyjnej, nałożonej na sieć energetyczną, można sczytywać dane i umieszczać je w systemach informatycznych. Tym samym operator zyskuje możliwość monitoringu sieci w trybie on-line, natychmiastowego reagowania na nieprawidłowości, w tym na nieuprawnione podłączenia do sieci, dużo bardziej dokładnej niż obecnie predykcji zużycia energii przez swoich klientów. Użytkownicy końcowi zyskują zaś możliwość stałego, w tym zdalnego wglądu w swoje zużycie energii oraz możliwość pro-aktywnego reagowania na zużycie i zapotrzebowanie tylko takiej wartości energii, która jest naprawdę potrzebna. Możliwa jest też bardzo szybka zmiana taryf przez użytkownika końcowego, który bazuje na rzeczywistym swoim zużyciu, monitorowanym w trybie on-line.

Ze względu na swoją innowacyjność, oszczędności dla gospodarki i użytkowników końcowych oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne, w promowanie smart grid zaangażowały się m.in. Komisja Europejska oraz Ministerstwo Energetyki USA.

W sieci smart grids inwestują obecnie wszystkie największe firmy energetyczne na świecie. W Europie np. EDF (Francja), RWE (Niemcy), Iberdrola (Hiszpania) i British Gas (Wielka Brytania). Ważnym elementem systemów smart grid jest dystrybucyjna sieć telekomunikacyjna zapewniająca niezawodną dwukierunkową transmisję IP między centralnymi systemami aplikacyjnymi, a inteligentnymi licznikami energii elektrycznej, znajdującymi się bezpośrednio na końcu sieci energetycznej u klientów końcowych.

W chwili obecnej największe na świecie wdrożenia sieci telekomunikacyjnej na potrzeby smart grid u największych operatorów energetycznych w swoich krajach, takich jak LightSquared (USA) czy EnergyAustralia (Australia), wykonane są w technologii bezprzewodowej Wimax. Również pierwsze i jedno z największych planowanych w Polsce wdrożeń systemu AMI (Advanced Metering Infrastructure), będącego istotną częścią smart grid u operatora Energa Operator S.A., zakłada wykorzystanie systemu Wimax do przesyłu danych. Istotną zaletą rozwiązania Wimax w stosunku do innych technologii stosowanych w energetyce do przesyłu danych, takich jak PLC, jest brak konieczności wyłączania całych odcinków linii energetycznej w przypadku sytuacji awaryjnych.

rys1 600 Smart grids – rewolucja w energetyce

Rysunek 2 System AMI – istotny element środowiska technologicznego Energa

Wasko S.A. , producent zaawansowanego technologicznie systemu Wamax, pracującego w oparciu o standard Wimax, wygrał pierwszą część przetargu nieograniczonego, ogłoszonego przez Energa Operator S.A. na „Wykonanie Infrastruktury Pośredniczącej w technice Wimax”. Wdrożenie to może stać się wzorcowym dla podobnych instalacji z zakresu smart grid u innych operatorów sieci energetycznej w Polsce. Wamax spełnił wszystkie restrykcyjne wymagania biznesowe i technologiczne postawione w przetargu, dotyczące szybkości i pewności działania oraz niezbędnej pojemności systemu.

rys2 600 Smart grids – rewolucja w energetyce

Rysunek 3 Strefa B – planowane miejsce wdrożenia Wimax

Komentarzy: 9 w artykule: ”Smart grids – rewolucja w energetyce”

 1. GRID pisze:

  Widzę że technologie przetwarzania rozproszonego danych witają wszędzie. Wcześniej w informatyce, teraz i w energetyce i telekomunikacyjnej.
  Jak dla mnie bardzo ważny artykuł.

 2. nba 2k16 mt cheap…

  Great internet site! It looks extremely professional! Sustain the great work!|…

 3. eatopsjcir pisze:

  eatopsjcir…

  You have the most impressive online websites…

 4. CSGO pisze:

  CSGO…

  Sustain the exceptional work !! Lovin’ it!…

 5. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Sustain the great work and delivering in the crowd!…

 6. Google pisze:

  Google…

  Check beneath, are some completely unrelated web sites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use….

 7. Google pisze:

  Google…

  Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless definitely really worth taking a appear, whoa did one particular learn about Mid East has got much more problerms too….

 8. Google pisze:

  Google…

  That would be the end of this write-up. Here you will uncover some web pages that we assume you’ll appreciate, just click the links….

 9. Google pisze:

  Google…

  That is the end of this write-up. Right here you’ll uncover some web-sites that we consider you’ll enjoy, just click the hyperlinks….