Ratuj Głuszca
motorola

Unia Europejska rozpoczęła śledztwo przeciwko Motorola Mobility. Wszczęto je po skargach Microsoftu i Apple’a. Oba koncerny twierdzą, że Motorola ogranicza konkurencję, łamiąc zasadę, iż prawa do korzystania z opatentowanych technologii należy sprzedawać na uczciwych i rozsądnych warunkach.

Motorola jest właścicielem patentów, które są wykorzystywane przez konkurencję do zapewnienia kompatybilności pomiędzy urządzeniami różnych producentów. Obowiązujące w UE prawo mówi, że pewne podstawowe patenty, niezbędne do wykorzystywania przyjętych standardów, muszą być licencjonowane na równych niedyskryminujących zasadach.

Zarówno Microsoft, jak i Apple twierdzą, że Motorola nie oferuje licencji na uczciwych zasadach. Komisja Europejska oświadczyła, że zbada skargi obu firm, a w szczególności sprawdzi „czy wnosząc skargi do sądów i wykonując ich wyroki wobec flagowych produktów Apple’a i Microsoftu – takich jak iPhone, iPad, Windows i Xbox – Motorola nie naruszyła swoich zobowiązań wobec organizacji standaryzujących“.

Jeśli KE uzna, że Motorola naruszyła przepisy, firmie może grozić grzywna w wysokości do 10% rocznych światowych zysków.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.