Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Po tym jak premiera karty Intel Larrabee została anulowana wielu spekulowało co można jeszcze zrobić ze stworzoną dlań architekturą. Okazało się że wiele – dzięki niej powstała zaprezentowana tutaj karta będąca koprocesorem znacznie odciążającym serwery ze stawianych przed nimi zadań.

Mimo porzucenia pomysłu wypuszczenia na rynek karty graficznej z rdzeniem Larrabee, Intel tak do końca nie pozostawił tego jakże ciekawego rdzenia. Został on użyty w karcie uderzająco podobnej do graficznej, której zadaniem jednak nie będzie wyświetlanie grafiki. Mowa o Knights Ferry.

 

Nowość Intela jest częścią programu MIC (Many Integrated Core – Wielu Zintegrowanych Rdzeni), który skupia się na przyspieszaniu obliczeń dla serwerów. Intel prowadzi badania nad wieloma podobnymi projektami (np. Tera-Scale), ale tylko Knights Ferry został zbudowany w oparciu o architekturę karty graficznej.

 

Architektura MIC Intela będzie bardzo użyteczna w rozwiązaniach HTC (High Performance Computing – Obliczeń Wysokiej Wydajności), gdyż będzie w stanie równolegle przetwarzać setki instrukcji, co bardzo przyda się bardzo obciążonym serwerom.

 

Obecna wersja Knights Ferry posiada 32 rdzenie x86 taktowane z częstotliwością 1.2GHz, które mogą wykonywać naraz 128 wątków dzięki zastosowaniu technologii 4-way HyperThreading. Każdy z rdzeni ma 64kB pamięci cache L1, następnie jest 8MB pamięci cache L2 współdzielonej przez wszystkie rdzenie, a ostatnią warstwę stanowią 2GB pamięci GDDR5, dobrze nam znanej z nowoczesnych kart graficznych.

 

intelmic Rycerz od Intela, czyli Larrabee jednak na coś się przydał

wytłumaczenie akronimu MIC

 

Rozwiązanie Intela będzie rywalizować z AMD i Nvidią na polu profesjonalnych kart graficznych wspierających obliczenia równoległe, gdzie FireStream oraz Tesla powoli odbierają rynek procesorom Xeon Intela.

 

mic Rycerz od Intela, czyli Larrabee jednak na coś się przydał

schemat architektury koprocesora Intela

 

Jak mogliśmy się domyślać 32 rdzenie to nie szczyt tej technologii, a raczej dopiero zapowiedź prawdziwych kombajnów obliczeniowych. Intel ma już w planach karty posiadające ponad 50 rdzeni, takie jak Knights Corner, który wyprodukowany będzie w technologii 22nm i zoptymalizowany pod kątem współpracy z najnowszymi wspomnianymi już procesorami Intel Xeon.

 

Źródło:  Nordic Hardware

Komentarze wyłączone.