Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Denerwuje Was ciągłe szukanie odpowiedniej zakładki w wąskim, zatłoczonym pasku Waszej przeglądarki? Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest już blisko – o ile wybierzecie najnowszego Firefoxa 4.0.

Od czasu zaprezentowania technologii zakładek w przeglądarkach internetowych w 1998 roku zdobyły one niewiarygodną popularność – każda z szanujących się aplikacji tego typu posiada to udogodnienie.  Minęły lata a ilość naraz otwartych stron w zakładkach rosła – trudno znaleźć użytkownika, który nie ma otwartych przynajmniej 5-10 zakładek w tle. Doszło do tego, iż czasami trudno odnaleźć odpowiednią wśród ciasno stłoczonych zakładek w wąskim górnym pasku przeglądarki. Programiści Mozilii na szczęście zauważyli tą wadę i opracowali ciekawe rozwiązanie tego problemu, które powinno wielu użytkownikom Firefoxa przypaść do gustu.

 

Aza Raskin, guru interfejsu pracująca nad Firefoxem, napisała na swoim blogu o nowej, rewolucyjnej metodzie organizowania zakładek w grupy. Projekt ten, zwany obecnie Tab Candy, pokazuje perspektywę wszystkich otwartych okien w przeglądarce tak, aby użytkownik mógł w łatwy i szybki sposób odszukać interesującą go stronę. Kolejnym plusem jest prawie nieograniczona możliwość dostosowania wyglądu – okna można dowolnie przeciągać w grupy opatrzone przez nas nazwami.

 

Nie jest to jednak zupełna nowość – jak zauważył MG Sieger z TechChrunch, wygląd i funkcjonalność Tab Candy przypomina bardzo funkcję Expose połączoną ze Spaces z Mac OS X’a firmy Apple. Aza Raskin chce przenieść ten pomysł do przeglądarki internetowej Firefox by uprzyjemnić jego użytkownikom korzystanie z sieci.

 

Nowy interfejs może stać się kolejnym punktem zwrotnym w historii rozwoju przeglądarek internetowych. Jego prostota, potencjał oraz prawie idealny moment premiery gwarantuje wielką popularność, a co za tym idzie – konieczność wprowadzenia tego rozwiązania do innych, konkurencyjnych przeglądarek, przez co wkrótce powinien stać się standardem na rynku. Nie będzie to szczególnie wymagające, jako że całość napisała została w językach HTML, Javascript oraz CSS.

 

firefox tab candy 499px Rewolucja w zakładkach Firefoxa 4.0

widok Tab Candy w pełnej krasie

 

Widok Tab Candy dostępny jest obecnie dostępny w bardzo wczesnej wersji alfa w Firefoxie 4.0 beta 3 (Minefield), którą ze względu na niespecjalną stabilność nie polecamy.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.