Ratuj Głuszca
laboratorium

Naukowcy z University of Kentucky i University of Louisville wyliczyli, że niedrogi stop może posłużyć do pozyskiwania wodoru z wody za pomocą światła słonecznego. Dzięki najnowszym symulacjom komputerowym naukowcy dowodzą, że dodanie do azotku galu 2% antymonu spowoduje, iż po zanurzeniu stopu w wodzie i wystawieniu go na promienie słoneczne dojdzie do rozerwania wiązań pomiędzy tlenem a wodorem. Technika taka zwana jest fotoelektrochemiczną (PEC) elektrolizą wody.

Wcześniejsze badania nad PEC skupiały się na złożonych materiałach. My postanowiliśmy zrobić coś przeciwnego i skupiliśmy się na prostych materiałach, nawet jeśli miałyby one nie posiadać odpowiedniego ułożenia elektronów, wymaganych do spełnienia kryteriów PEC. Chcieliśmy sprawdzić, czy niewielkie dostosowanie ułożenia ich elektronów da pożądane wyniki – mówi profesor Madhu Menon.

Stop GaN-Sb to pierwszy prosty materiał, który może spełniać kryteria stawiane przed materiałami wykorzystywanymi w PEC. Podczas rozbijania wody stop nie ulega żadnemu zużyciu, może więc być wykorzystywany bardzo długo. Obecnie uczeni z UK i UofL pracują nad wykonaniem stopu i przetestowaniu jego właściwości.

Wodór może być paliwem przyszłości. Jednak jego produkcja wiąże się z dużymi kosztami oraz wielkim zużyciem dwutlenku węgla. Jeśli uda się go pozyskiwać za pomocą prostego i taniego stopu, w procesie, który nie będzie wymagał dostarczania sztucznie produkowanej energii, pokonana zostanie jedna z głównych przeszkód stojąca na drodze do rozpowszechnienia się wodoru jako paliwa.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 7 w artykule: ”Prosty sposób na pozyskanie wodoru z wody”

 1. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Many thanks for sharing this very good websites…

 2. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  You’re an extremely valuable website; couldn’t make it without ya!…

 3. Google pisze:

  Google…

  Usually posts some very fascinating stuff like this. If you’re new to this site….

 4. Google pisze:

  Google…

  Here are a few of the sites we recommend for our visitors….

 5. Google pisze:

  Google…

  We like to honor many other web websites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out….

 6. Google pisze:

  Google…

  Please go to the web pages we comply with, like this 1, as it represents our picks through the web….

 7. Google pisze:

  Google…

  The details talked about inside the article are several of the top obtainable….