Ratuj Głuszca
dvd

Pewien naukowiec i jego student z Case Western Reserve University założyli firmę, której celem jest produkcja dysków optycznych o pojemnościach od 1 do 2 terabajtów. Dyski mają trafić przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie będą stanowiły alternatywę dla napędów taśmowych.

Dysk może konkurować pojemnością z taśmami wykorzystywanymi w celu archiwizowania danych. Będzie jednak znacznie tańszy, a jego ważną zaletą jest znacznie krótszy czas dostępu do danych. Możesz wsadzić płytę do komputera i odczytać potrzebne informacje w ciągu sekund. W przypadku taśmy zajmuje to kilka minut – mówi profesor Kenneth Singer, współzałożyciel firmy Folio Photonics.

Uzyskanie dużej pojemności było możliwe dzięki zapisowi danych na wielu warstwach. Technologia opracowana w Case School of Engineering pozwala na produkcję polimeru zawierającego 64 warstwy, na których można przechowywać informacje. Inżynierowie twierdzą, że wystarczy tylko niewielka zmiana ustawień tradycyjnych czytników nośników optycznych, by mogły one uzyskać dostęp do wszystkich warstw z danymi na nowym dysku.

Profesor Singer i jego student nazwiskiem Valle założyli firmę po przeprowadzeniu rozmów ze 150 potencjalnymi klientami, partnerami i dostawcami. Wiedzą, że będą mieli na rynku konkurencję. Zauważają jednak, że inne firmy skupiają się na technologii holograficznej, która wymaga osobnych laserów do odczytu i zapisu danych. Konieczne jest zatem skonstruowanie nowych napędów. Nasza technologia charakteryzuje się niższymi kosztami i jest w większym stopniu kompatybilna ze współczesnymi nagrywarkami i czytnikami – dodaje Singer.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.