Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Takiej wpadki jeszcze nie było. Dzisiaj tuż po godzinie dwunastej klienci mBanku zaczęli otrzymywać przelewy od kompletnie nieznanych im osób i instytucji, wraz z pełnymi ich danymi osobowymi!Trwa postępowanie wyjaśniające tą niespotykaną usterkę w systemie.

Dzisiejsza awaria w mBanku była jedną z poważniejszych, jakie wydarzyły się w tego typu systemie w ciągu ostatnich 10 lat. Żadne pieniądze nie zniknęły – stała się rzecz o wiele, wiele dziwniejsza.

 

 Tuż po południu przelewy, które docierały do klientów mBanku, miały podane kompletnie inne dane niż powinny być. Użytkownicy znajdowali przelewy kierowane do zupełnie innej osoby czy instytucji, jednak kwota – na szczęście – się zgadzała.

 

Nie została do wiadomości podana liczba osób dotkniętych tym problemem – wiadomo jednak, że jest ich tak wiele, iż sam mBank prosi o niedodawanie kolejnych reklamacji i próśb o pomoc techniczną. Ze względu na skalę problemu przeciążona została najpierw mLinia, a potem także mChat.

 

Najgorszy jest fakt ujawnienia danych osobowych nadawców przelewów, takich jak imię, nazwisko, dokładny adres, czy też dane firmy.

 

Na blogu firmy pojawił się później oficjalny komunikat:

 

„Informujemy, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami, z powodów technicznych część zewnętrznych przelewów przychodzących, zaksięgowanych na rachunkach Klientów mBanku w trakcie pierwszej sesji (w dniu 29 listopada br.), mogła zawierać niepoprawne dane (np. dotyczące nadawcy lub tytułu operacji). Zapewniamy, że kwoty przelewów, o których mowa, były prawidłowe, a księgowania dotyczyły wyłącznie osób, które spodziewały się zasilenia rachunku. Przelewy zewnętrzne, przychodzące w ramach kolejnej sesji, zostały zrealizowane prawidłowo. Został już przywrócony dostęp do podglądu historii operacji na rachunku. Niedostępne pozostają szczegóły przelewów przychodzących z dnia 29 listopada br. Przepraszamy za utrudnienia i informujemy, że zostaną one ostatecznie rozwiązane tak szybko, jak będzie to możliwe. Nie ma konieczności składania reklamacji i informowania o każdym niepoprawnym przypadku banku.”

 

Około godziny 18 został przywrócony podgląd historii operacji na rachunku. Niestety, dopóki nie wyjaśni się przyczyna feralnego błędu oraz jego skutki nie zostaną naprawione, dopóty szczegóły przelewów przychodzących w dniu 29 listopada pozostaną niedostępne.

 

Źródło: blog mBanku

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.