Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Portal Wikileaks został zmuszony do rezygnacji z korzystania z serwerów Amazon.com po rozmowie przedstawicieli Kongresu USA z kierownictwem Amazon na temat związków z Wikileaks – poinformował w środę niezależny senator ze stanu Connecticut Joe Lieberman. Tuż przed opublikowaniem w niedzielę ponad 250 tys. poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej na portal przypuszczono atak hakerski, który spowodował, że był on przez kilka godzin niedostępny. Wikileaks przeniósł się wtedy z serwerów szwedzkich na Amazon.com.

 

Teraz portal potwierdził, że został zdjęty z serwerów Amazon.com. Jego strona była znów niedostępna przez kilka godzin, po czym przeniosła się na poprzednie serwery szwedzkiej firmy Bahnhof AB, znajdujące się bunkrze z czasów zimnej wojny.

 

„Wikileaks zostało wyrzucone z serwerów Amazon” – napisali przedstawiciele portalu w serwisie społecznościowym Twitter. W innym poście na tej stronie dodali: „Jeśli ludziom z Amazon aż tak nie pasuje pierwsza poprawka (do konstytucji USA gwarantująca wolność słowa), to powinni rzucić sprzedaż książek”.

 

„Decyzja firmy o odcięciu Wikileaks jest słuszna i powinna wyznaczać standard dla innych spółek, które Wikileaks wykorzystuje, by rozpowszechniać nielegalnie zdobyte materiały” – oświadczył natomiast senator Lieberman.

 

Amazon.com nie skomentowała na razie tych doniesień.

 

(PAP)

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.