Ratuj Głuszca
lemv

Przed trzema dniami w powietrze wzbił się prototyp najnowszego pojazdu latającego, który w przyszłości chcą wykorzystywać amerykańscy wojskowi. Tym razem jednak nie chodzi o supernowoczesny myśliwiec, a o sterowiec.

Pojazd Long Endurance Multi-Intelligence Vehicle (LEMV) odbył 90-minutowy lot nad Lakehurst Naval Air Station w New Jersey. Jak zapewnia jego producent, firma Northrop Grumman, to „największy, najbardziej wytrzymały pojazd lżejszy od powietrza, który można opcjonalnie pilotować“.

Niemal 100-metrowy LEMV ma w przyszłości unosić się na wysokości do 6 kilometrów nad interesującym wojsko terenem. Pojazd będzie wyposażony w 1100 kilogramów sprzętu służącego obserwacji i łączności, co znakomicie ułatwi działania wojska. Ma pozostawać w powietrzu przez trzy tygodnie. Sterowiec wyposażono w cztery silniki diesla.

Armia na nadzieję, że dzięki sterowcom nie tylko będzie mogła skuteczniej zbierać różnego typu informacje, ale liczy też na obniżenie kosztów takich działań. Godzinna misja myśliwca to koszt nawet 10 000 dolarów. Tymczasem Northrop Grumman zapewnia, że trzy tygodnie lotu LEMV będą kosztowały około 20 000 USD.

Zaprojektowanie i zbudowanie prototypu kosztowało 154 miliony dolarów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.