Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W końcu po roku czekania mamy pierwszy w pełni dedykowany system operacyjny, zaprojektowany specjalnie pod coraz bardziej popularne tablety. Mowa oczywiście o najnowszej wersji Androida 3.0, która nosi kodową nazwę Honeycomb.Inżynierowie w Google zrozumieli, że to co dobrze funkcjonuje na małym ekranie (4″) nie koniecznie musi dobrze funkcjonować na ekranie średniej wielkości (7″ do 10″). Dlatego właśnie zdecydowali się na napisanie osobnej wersji Androida, dedykowanej na urządzenia przenośne zwane tabletami.

Głównym ulepszeniom zostały poddane takie elementy systemu jak:

– Desktop, czyli twoje główne miejsce pracy. Mamy do dyspozycji 5 wirtualnych pulpitów, którymi można zarządzać w bardzo prosty i intuicyjny sposób.

– Kalendarz, nowoczesny i przeprojektowany pod wymiary tabletów. Synchronizuje się z twoim kalendarzem z usługi Google Calendar.

– Video chat, jednym z wymogów zainstalowania Androida 3.0 jest posiadanie w tablecie 2 kamer. Usługa realizowana jest przez wbudowany w Gmaila moduł do videokonferencji.

– Gmail, czyli twój klient poczty elektronicznej. Całkowicie przeprojektowany. Teraz w 100% wykorzystuje możliwości oferowane przez rozmiary, funkcje sterowania palcami oraz wysoką rozdzielczość ekranu, która jest kolejnym wymogiem do zainstalowania Androida 3.0 (min 1280px x 700px )

– Grafika 3D, od teraz dostajemy pełne wsparcie dla grafiki 3D. Umożliwi to wykorzystywanie sprzętowej akceleracji przy odtwarzaniu filmów oraz w grach. Honeycomb wymaga minimum dwurdzeniowego procesora z wbudowanym akceleratorem grafiki 3D.

– Mapy, rozbudowano system Google maps o funkcje znane z Google Earth. Pełne wsparcie 3D obiektów, rzutowanych na mapie.

– Książki, specjalnie przeprojektowana księgarnia, wzorowana na tej znanej z iPada.

– Przeglądarka, w końcu pierwsza wspierająca flasha przeglądarka, która dostarcza takie same doznania podczas przeglądania internetu jak te używane w laptopach lub komputerach stacjonarnych.

Więc jeśli nie kupiłeś jeszcze bardzo popularnego Galaxy Tab lub jeszcze bardziej popularnego iPada, to radzę poczekać. Głównym powodem jest, fakt iż Android 3.0 ma bardzo wysokie wymogi sprzętowe. Tylko najnowsze modele z tego roku będą w stanie spełnić je.

Najciekawszym tabletem, który będzie promował nowy system operacyjny jest Motorola Xoom. Z tego co pokazuje poniższa prezentacja, na prawdę warto poczekać, bo jakość pracy z tym systemem jest o wiele wyższa niż z poprzednimi systemami.

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.