Ratuj Głuszca
dane

NTT i jego partnerzy – Fujikura Ltd., Hokkaido University oraz Duński Uniwersytet Techniczny – pobili światowy rekord przesyłania danych za pomocą światłowodu. Udało im się osiągnąć transfer wynoszący 1 petabita na sekundę. To trzykrotnie więcej niż poprzedni rekord, który wynosił 305 Tb/s.

Przepustowość rzędu 1 Pb/s pozwala na przesłanie w ciągu sekundy około 5000 dwugodzinnych klipów wideo nagranych w technologii HDTV.

Dane wysłano na odległość 52,4 kilometra za pomocą 12-włóknowego kabla.

Zwiększanie przepustowości przesyłania danych ma olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju technologii informatycznych. Specjaliści spodziewają się, że w ciągu najbliższych 10 lat ilość danych przesyłanych w internecie zwiększy się 10-krotnie. To będzie wymagało znacznie sprawniejszego przekazywania informacji niż obecnie.

Do osiągnięcia tak olbrzymiej przepustowości konieczna była zmiana architektury samego światłowodu. Włókna ułożono w niemal cylindryczny kształt tak, że każde z nich miało jedynie 2 sąsiadów, po lewej i po prawej stronie. Dzięki temu znacząco zredukowano interferencje pomiędzy nimi. Ponadto wykorzystano też fazę i polaryzację światła, co pozwoliło na reprezentowanie danych nie tylko za pomocą sygnału lub jego braku.

Uczeni obiecują, że w przyszłości jeszcze bardziej przyspieszą transmisję danych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.