Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Kontroler SandForce, obecnie zarezerwowany tylko dla najszybszych dysków SSD na rynku, zaczyna pojawiać się także w tych mniej pojemnych i tańszych napędach. I robi tam niezłe zamieszanie, czego dowodzi najnowszy dysk SSD OWC Mercury Extreme Pro 40GB.

Firma Other World Computing (nazywana dalej OWC), to producent dysków SSD , znana przede wszystkim z serii napędów Mercury Extreme Pro. To właśnie w tej rodzinie zadebiutował najnowszy, 40GB model, który może całkiem sporo namieszać na rynku dysków SSD.

 

Mercury Extreme Pro 40 GB to obecnie najtańszy na rynku napęd SSD wyposażony w kontroler SandForce, stosowany do tej pory wyłącznie w najszybszych dyskach tego typu. Niewielką pojemność (trzeba pamiętać jednak, że wystarczającą do pomieszczenia systemu operacyjnego i najważniejszych programów) dysk wynagradza nam bardzo wysokimi osiągami, wynoszącymi do 285 MB/s dla odczytu i 260 MB/s dla zapisu. A wszystko to za cenę 99 dolarów – tak mało nie kosztował dotąd żaden dysk o takiej pojemności.

 

Mercury Extreme Pro 40 GB nie posiada także wad pierwszych dysków SSD – wyposażony został w  technologię Block Management & Wear Leveling, dzięki której wydajność pamięć nie ulega degradacji wraz z biegiem czasu. Kolejną jej zaletą jest niezależność od stosowanego systemu operacyjnego, co stawia ją wyżej niż dotychczas popularną funkcję TRIM.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.