Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Choć Opera nadal jest w ogonie wyścigu przeglądarek, ani nie myśli o poddaniu się. Jedenasta odsłona przyniesie oprócz zapowiadanych rozszerzeń, innowacyjną funkcję grupowania zakładek, pozwalającą na zrobienie porządku w górnym pasku przeglądarki w ciągu dosłownie sekund. Szykuje się rewolucja??

Pierwsza beta już jedenastej odsłony jednej z ciekawszych, chociaż bardzo niedocenianych przeglądarek internetowych, Opery, jest już dostępna na stronie producenta. Od początku mówiło się, że zmiany będą spore, jednak nie myślano, że aż tak duże. Reklamowane na długo przed premierą wprowadzenie rozszerzeń zostało przyćmione przez nowe narzędzie grupowania zakładek, które zamiast otwierać się tylko w bok, mogą być formowane w dół według tematu czy strony.

 

Tworzenie stosu z zakładek ma być bardzo proste – wystarczy przeciągnąć jedną na drugą.  Tak samo przeglądanie zawartości grupy jest intuicyjne i sprowadza się do najechania myszką nad odpowiednią zakładkę. Widać to dobrze na poniższym filmie:

 

 

„Zakładki to obecnie najpopularniejsza funkcja dostępna w przeglądarkach” powiedział Jan Standal, wiceprezydent działu produktów dla komputerów stacjonarnych w Operze.  „Każdego dnia nasi użytkownicy walczą z dziesiątkami, a nawet setkami zakładek, dlatego postanowiliśmy uprościć zarządzanie nimi. Układanie stosów z zakładek są prostą i intuicyjną metodą na uporządkowanie otwartych stron WWW”.

 

Kolejną nowością jest wprowadzenie rozszerzeń. Przez ostatnie trzy tygodnie testerzy Opery 11 alpha ściągnęli rozszerzenia ponad 500,000 razy, które są tworzone w tempie około 10-20 dziennie. Dzięki nowemu trybowi dla programistów dostępnemu w Operze 11 beta, rozszerzenia są jeszcze łatwiejsze do napisania. Umożliwia on testowanie, uruchamianie i pakowanie tego dawno wyczekiwanego dodatku. Pełna lista rozszerzeń dostępna jest na stronie https://addons.labs.opera.com/.

 

Oprócz tych zmian wprowadzono także wiele mniejszych poprawek i uaktualnień:

  • wprowadzono tutorial posługiwania się gestami myszy, który dostępny jest pod adresem http://www.opera.com/browser/tutorials/gestures/,
  • pasek adresu ukrywa zbędne informacje i bardziej eksponuje status bezpieczeństwa, pozwajaąc uniknąć oszustw w Internecie,
  • wtyczki mogą zostać ustawione tak, by łądowały się tylko na wyraźne życzenie użytkownika. Daje to nawet 30% wzrost szybkości strony,
  • aplikacje Rozszerzenia oraz Opera Unite są od teraz automatycznie aktualizowane,
  • w porównaniu do Opery 10.63 nowa wersja jest szybsza o około 15-20%, szczególnie w systemie Linux. Jest ona także o około 30% lżejsza, pomimo wprowadzenia nowej funkcjonalności,
  • zmieniono zarządzanie zakładkami – teraz dostęp do nich jest jeszcze szybszy.

 

Operę 11 beta można ściągnąć ze strony http://www.opera.com/browser/next/. Jest na razie dostępna jedynie w języku angielskim.

 

Źródło: Opera

Komentarze wyłączone.