Ratuj Głuszca
sejf

Amerykański NIST (Narodowy Instytut Standardów i Technologii) ogłosił wyniki konkursu na zestaw funkcji skrótu SHA-3. Konkurs ogłoszono w 2007 roku,gdy NIST zaczął podejrzewać, iż SHA-2 można złamać. Jego zwycięzcą został algorytm Keccak, stworzony przez Guido Bertoniego, Joan Daemen, Gillesa Van Assche i Michaela Peetersa.

Keccak został wybrany, gdyż współpracuje z wieloma różnymi urządzeniami a testy przeprowadzone przez NISTi niezależnych badaczy wykazały, że jest najszybszym algorytmem spośród 64 zgłoszonych do konkursu.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do poprzednich funkcji SHA oraz algorytmów MD4 i MD5 Keccak nie wykorzystuje struktury Merkle’a-Damgarda, ale wykorzystuje technikę, którą jego twórcy nazwali „funkcją gąbki”. To duża zaleta, gdyż dzięki temu jest mało prawdopodobne, by atak skuteczny przeciwko SHA-2 był równiez skuteczny w przypadku SHA-3.

Tim Polk,ekspert ds. bezpieczeństwa w NIST mówi, że Instytut nadal uznaje SHA-2 za bezpieczy, ale posiadanie innego algorytmu zapewnia specjalistom większą elastyczność. Ponadto wydajność SHA-3 czyni go bardzo interesującym rozwiązaniem dla producentow urządzeń przenośnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.