Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W obliczu nowych zintegrowanych układów graficznych w procesorach Sandy Bridge firmy Intel oraz AMD Fusion Nvidia nie zamierza się poddać. Firma ta zamierza porzucić segment tanich kart graficznych w notebookach na rzecz bardzo szybkich, choć zewnętrznych układów grafiki. Czy Nvidii uda się to, na czym polegli inni??

Podczas gdy najnowsze procesory Sandy Bridge i Fusion zbliżają się do nas wielkimi krokami, Nvidia, która nie ma licencji na produkcję procesorów x86,  stara się w jakiś sposób odeprzeć atak nowych czipów konkurencji z silnymi zintegrowanymi układami graficznymi. Pierwszym celem Nvidii będą notebooki, gdzie procesory AMD Fusion mogą odebrać duży procent rynku mobilnym kartom GeForce.

 

Wysłannik serwisu Fudzilla porozmawiał z szefem działu notebooków w firmie Nvidia – Rene Haasem, i dowiedział się o pracach tejże firmy nad zewnętrznym modułem karty graficznej podłączanej do notebooka. Jeśli sięgniemy pamięcią kilka lat wstecz, przypomina sobie, iż nad podobnym projektem – nazwanym Lasso – pracowała firma ATI.  Nie udało się jednak doprowadzić tego projektu do końca, głównie ze względu na zbyt małą przepustowość złącza PCI Express x1. 

 

Nvidia nie zraża się porażkami konkurencji i pracuje nad własnym rozwiązaniem tego typu, który ma stać się „idealnym rozwiązaniem dla graczy”. Trudno jednak wierzyć w takie zapowiedzi po tak wielu klapach podobnych projektów. Nie mówiąc już o ograniczonej mobilności, dodatkowym ciężarze do noszenia, zewnętrznym zasilaczu… Tak, rozwiązanie wszystkich problemów jakie niesie taki projekt nie będzie ani łatwe ani tanie, może jednak przynieść laptopom prawdziwie desktopową wydajność 3D.

 

Jedyne co nam pozostało to wiara, że firmie Nvidia się uda, a my dostaniemy w nasze ręce udany produkt, który po podłączeniu do naszego notebooka z procesorem Fusion zapewni nam rozrywkę na wysokim poziomie.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.