Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Naukowcy odnaleźli w Gabonie skamieniałości organizmów wielokomórkowych liczące sobie 2100 milionów lat. Dzięki technologii Tesla i kartom Quadro FX Nvidii ich analiza stanowiła pozwoliła zbadać je znacznie dokładniej niż to było możliwe do tej pory przy użyciu bardziej tradycyjnych metod.

Podręczniki biologii do poprawki – kilka tygodni temu dzięki użyciu najnowszych technologii Nvidii okazało się, że niewielkie jednocentymetrowe struktury odnalezione w Gabonie to skamieliny pierwszych wielokomórkowych form życia liczących sobie aż dwa miliardy sto milionów lat, przez co są o ponad 200 milionów lat starsze od szczątków uznawanych do tej pory za najdawniejsze skamieliny na Ziemi. Te niezwykle interesujące znaleziska pozwolą naukowcom przyjrzeć się uważniej temu, co działo się u samego zarania ewolucji.

 

Naukowcy zaangażowani w to odkrycie do analizy znalezisk używali wizualizacji mikrotomograficznej.  Technologia ta wykorzystuje promienie rentgenowskie do wielokrotnego, warstwowego prześwietlania skamielin ze wszystkich stron, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć obiektu nie naruszając jego struktury karty Nvidia Tesla pomogły w przekształceniu tych zdjęć w trójwymiarowy model organizmu, wymagający gigantycznej mocy obliczeniowej. W tym przypadku analizą skamielin zajęło się labolatorium Etudes Recherches Matériaux, z siedzibą w Poitiers we Francji.

 

Renderingiem obiektów zajęły się karty  Quadro FX 5600 współpracujące z serwerem Nvidia Tesla C870 oraz oprogramowaniem Digisens DigiCT. Quadro oraz Teslę wykorzystuje się także w wielu różnych dziedzinach – od obliczeń konstrukcyjnych i inżynieryjnych, medycynę, poprzez tomografię elektronową w biologii skończywszy na badaniach materiałowych do rekonstrukcji, wizualizacji i eksportu danych do analiz ilościowych.

 

nievidzialne skamieliny 1 Nvidia pomogła odkryć tajemnice najstarszych skamielin na Ziemi

skamieliny…

 

nievidzialne skamieliny 2 Nvidia pomogła odkryć tajemnice najstarszych skamielin na Ziemi

… i ich rekonstrukcja

 

Źródło: Oficjalny Blog Nvidii

Jeden komentarz :) w artykule: ”Nvidia pomogła odkryć tajemnice najstarszych skamielin na Ziemi”

  1. csgo pisze:

    csgo…

    You’ve got one of the better web pages…