Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dzięki zakupowi technologii CMS od nieistniejącej już firmy Transmeta Nvidia być może rozpocznie produkcję procesorów emulujących kod x86. Ich głównym rywalem byłyby procesory Atom firmy Intel oraz platforma AMD Fusion. Czy netbooki przetrwają tą rewolucję?

Najnowsze plotki pozwajaą przypuszczać, iż Nvidia rozwija nowy, całkowicie odmienny od Tegry układ klasy SoC. W przeciwieństwie do wspomnianego układu będzie on w stanie uruchomić kod x86, stając się tym samym całkiem poważnym przeciwnikiem procesora Intel Atom firmy Intel.

 

Nie zrobią tego natywnie – Intel nie sprzedał Nvidii praw do licencji na architekturę x86, przez co jedynym sposobem na poprawne działanie takiego kodu będzie emulacja. I to nie byle jaka emulacja – została ona zakupiona od nieistniejącej już firmy Transmeta, która pod koniec swojego istnienia zaprezentowała procesory Crusoe oraz Efficeon, wyróżniające się obsługą Code Morphing Software (w skrócie CMS). Dzięki niej procesory te mogły wykonywać całkiem efektywnie kod x86 – ostatnie egzemplarze Efficeona 90nm z 2004 roku o taktowaniu 1.6Ghz były w przybliżeniu tak samo wydajne jak obecne Atomy 1.6GHz 45nm.

 

Najnowsze procesory Nvidii mogłyby trafić zatem co najwyżej do netbooków oraz tabletów – ich wydajność ze względu na narzut operacji emulacji nie mogłaby konkurować z najnowszymi procesorami Intela i AMD z wyższej półki.

 

Wynika z tego iż pozycja platformy Atom staje pod znakiem zapytania – od teraz to nie tylko AMD Fusion będzie deptał jej po piętach, ale także Nvidia.

 

Żródło: nordichardware

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.