Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Niestety, Fundacja Symbiana ogłosiła niedawno zakończenie działalności, przez co Nokia już w kwietniu zostanie ostatnim producentem jeszcze pracującym nad tym systemem. Na szczęście dla klientów, nie zamierza go porzucić. Czy Nokii uda się doprowadzić Symbiana do porządku, czy po prostu uspokaja klientów przed wdrożeniem platformy Maemo??

Mimo zakończenia działalności przez Symbian Fundation, system nie zostanie. Nokia stwierdziła, że nie zamierza zostawić tak długo wspieranego przez nią systemu na pastwę losu, i wraz z nadejściem pierwszego kwietnia przyszłego roku zostanie jedynym zajmującym się tym systemem operacyjnym.

 

Ostatnie kilka lat nie były dla Symbiana szczególnie łaskawe, głównie z powodu coraz silniejszej konkurencji innych systemów operacyjnych i spadających udziałów Nokii w rynku smartfonów. Na szczęście dla Symbiana, Joe Marlow z firmy Nokii oświadczył, iż Symbian Fundation wcale nie jest potrzebny do przetrwania platformy, która zadomowiła się na setkach milionów smartfonów na świecie.

 

Nokia będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Interfejs Symbiana nie sprawdza się w nowoczesnych smartfonach z ekranami dotykowymi, które stały się praktycznie wymogiem dla każdego modelu z systemem Android, Windows 7, czy iOS. Brakuje czystej wizji rozwoju Symbiana, którego obecna wersja ^3 nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Także telefony Nokii technologicznie odstają od konkurencji górnej półki, co dodatkowo nie poprawia statystyk.

 

Czy Nokia faktycznie próbuje uratować Symbiana, czy raczej jedynie stara się uspokoić swoich dotychczasowych użytkowników, w międzyczasie szukając rozsądnej alternatywy dla swoich smartfonów? Zdawałoby się, iż Maemo 1.1 współtworzony z Intelem ma spore szanse na zastąpienie już dość przestarzałej i zapomnianej platformy. Czas pokaże.

 

Źródło: BBC News

Komentarze wyłączone.