Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Choć europejskie ośrodki badawcze są jednymi z najlepszych na świecie, brak odpowiednio szybkich superkomputerów zmniejsza im szanse w walce z placówkami w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też nasi zachodni sąsiedzi podpisali właśnie umowę z firmą IBM, która do 2012 roku stworzy dla nich najszybszy superkomputer na świecie.

Bawarska Akademia Nauk (Bayerische Akademie der Wissenschaften) podpisała kontrakt z firmą IBM o stworzenie do 2012 roku najszybszego superkomputera na świecie. Maszyna, miesząca się w ośrodku Leibniz-Rechenzentrum w Garching, zwać się będzie SuperMUC i będzie dostępna dla europejskich naukowców poszerzający wiedzę o Wszechświecie i wszystkim, co się w nim znajduje.

 

System składać się będzie z 14,000 procesorów Intel Xeon podłączonych do systemu iDataPlex firmy IBM. Pozwoli to na osiągnięcie wydajności rzędu 3 petaflopsów – zdaniem twórców w sekundę ten superkomputer przetworzy tyle danych, ile naukowiec z kalkulatorem obrabiałby przez trylion lat.

 

Kolejną ciekawostką jest wykorzystanie systemu chłodzenia Aquasar, który dzięki wykorzystaniu wody pozwoli zaoszczędzić zużycie energii na chłodzenie o 40%. Dzięki temu, oraz wcześniej wymienionym specjalistycznym procesorom,  SuperMUC będzie najwydajniejszym energetycznie superkomputerem na świecie.

 

Przypomnijmy, że obecnie najszybszy na liście Top500 chiński system Tianhe-1A osiągnął wydajność 2.67 petaflopsów.  Oznacza to, że niemiecki superkomputer będzie od niego szybszy o około 10%. Niestety, prawdopodobnie nie będzie się długo cieszyć pierwszym miejscem na liście – z systemem SuperMUC konkurować będą dwa amerykańskie superkomputery z placówek Oak Ridge oraz Lawrence Livermore, osiągających po 20 petaflopsów wydajności.

 

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.