Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Usługi w chmurze stały sie ostatnio na tyle popularne, iż niektórzy producenci wprowadzają urządzenia przeznaczone tylko do takiej pracy. Takim netbookiem będzie Jolibook z systemem Jolicloud, który bez dostępu do Internetu będzie bezużyteczny.

Po kilku tygodniach od pierwszych plotek na temat najnowszego netbooka z systemem operacyjnym Jolicloud znamy już pierwsze oficjalnie potwierdzone fakty. Ta nietypowa pod względem oprogramowania maszyna pojawi się w sklepach w przyszłym tygodniu, a system Jolicloud okazał się oparty na Linuksie, a konkretniej na Ubuntu.

 

Platforma sprzętowa będzie bardzo, bardzo zwyczajna. Do tej pory zostały ujawnione dane na temat procesora, którym będzie dwurdzeniowy Intel Atom N550 o częstotliwości 1.5GHz, oraz dysku twardego o pojemności 250GB. Pytanie po co tak pojemny dysk w maszynie, która do pracy wymaga ciągłego podłączenia do sieci, by uruchamiać aplikacje napisane w HTML5 po stronie serwera. Jedynymi aplikacjami zainstalowanymi na dysku będą Chromium, Facebook, Spotify, VLC, Skype, oraz inne podobne.

 

jolicloudjolibook04 Netbook Jolibook pierwszym działającym wyłącznie w „chmurze”

 

Zdaniem producenta netbook Jolibook powinien być dostępny „w korzystnej cenie”. Czy wystarczy ona do zdobycia dużej popularności, nie wiadomo.

 

Źródło: TechConnect

Komentarze wyłączone.