Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Akumulatory litowo-jonowe, pomimo posiadania tak oczywistych zalet jak wysoka pojemność czy krótki czas ładowania, mają też kilka nieprzyjemnych wad. Jedną z nich jest szybkie zużywanie się ogniw – zwykle podczas normalnego użytkowania po kilku latach nadają się do wyrzucenia. Na szczęście naukowcy wiedzą, jak temu zaradzić.

Baterie litowo-jonowe, choć jedne z najlepszych na rynku, nadal nie są idealne. Do tej pory wielu naukowców próbowało odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak szybko się starzeją, i jak można by było poprawić ich parametry. Do tej grupy należą badacze z Pacific Northwest National Laboratory, którzy prawdopodobnie odkryli źródło problemu.

 

Ich zdaniem głównymi podejrzanymi są cienkie nanodruciki zrobione z tlenków cyny, które wraz z wiekiem deformują się i rozszerzają, powodując uszkodzenie baterii.  Naukowcy sugerują, iż ten stan rzeczy dałoby się łatwo poprawić stosując cieńsze i lepszej jakości nanodruciki z tlenków cyny, które znacznie lepiej wytrzymywałyby niekorzystne dla nich warunki pracy.

 

Lider tej grupy, Chongmin Wang, wyjaśnia, że „o wiele lepiej jest skręcić kilka cienkich drutów niż stworzyć jeden gruby”.  Niestety, nie jest to tak proste jak brzmi, toteż pierwszych ulepszonych baterii możemy spodziewać się dopiero za kilka lat.

 

Źródło: Engadget

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.