Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Fusiona ciąg dalszy. Firma AMD właśnie opublikowała pierwsze informacje na temat topowego procesora należącego do rodziny Ontario, która ma być głównym rywalem Atoma oraz słabszych procesorów CULV Intela.

Najszybsza i najbardziej prądożerna (TDP 18W) z wersji Ontario będzie wysoko taktowanym dwurdzeniowym procesorem wyprodukowanym w procesie technologicznym 40nm i posiadającym zintegrowany układ graficzny obsługujący DirectX 11. Stanowi on konkurencję dla obecnie najpowszechniejszego procesora stosowanego w netbookach, Atoma.

 

Rdzenie Ontario będą oparte na nowej architekturze Bobcat, dzięki czemu ich wydajność powinna być nieco wyższa niż konkurenta firmy Intel. W przeciwieństwie do niego jednak procesor AMD posiadać będzie o wiele szybszy układ graficzny, bez problemu pozwalający na uruchomienie nowoczesnych gier czy obejrzenie filmu Full HD.

 

Niestety nie znamy jeszcze zegarów z jakimi będą tykać najnowsze jądra AMD, wiemy jednak że producent tych procesorów – GlobalFoundries – zamierza produkować je w najnowszym procesie 28nm.

 

Najsilniejszy z procesorów Ontario trafi także do notebooków, komputerów SFF i systemów wbudowanych. Słabsze odmiany jedno- i dwurdzeniowe będą miały TDP wynoszące od 5.5W do 9W. Ich premiery możemy spodziewać się w przyszłym roku.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.