Ratuj Głuszca
PSION31

Motorola Solutions kupi firmę Psion, wynalazcę urządzeń PDA i twórcę systemu Symbian. Wartość transakcji, która zakończy istnienie Psion jako niezależnego podmiotu, to 200 milionów dolarów.

Motorola Solutions jest niezależną firmą, która pozostała z Motoroli po tym, jak Google kupił Motorola Mobility. Zajmuje się ona produkcją wyposażenia telekomunikacyjnego. Stworzono ją z dawnego wydziału Enterprise Mobility Solutions and Public Safety Motoroli.

Dzięki zakupowi Psiona koncern obniży koszty, zaoferuje większą gamę mobilnych produktów oraz umocni swoją obecność na rynku korporacyjnym. Cena 200 milionów dolarów za Psiona oznacza, że za każdą akcję Motorola Solutions zapłaci o 45% więcej niż obecna cena papierów Psiona.

Psion to jedna z zapomnianych legend przemysłu komputerowego. Firma powstała w 1980 roku w Wielkiej Brytanii i początkowo była ściśle związana z Sinclair Research. Tworzyła gry i inne programy dla maszyn ZX81 i ZX Spectrum. Jej oprogramowanie trafiło też na platformę MS-DOS. W 1984 roku powstał Psion Organiser – pierwszy na świecie palmtop. Dwa lata później pojawiła się jego udoskonalona wersja, która odniosła tak wielki sukces, że Psion zdecydowała się na produkcję sprzętu. Przez lata był on synonimem wysokiej jakości, jednak popularność zdobyły tańsze urządzenia z Windows CE oraz produkty Palma.

Mniej więcej w tym samym czasie Psion rozpoczął pracę nad wielozadaniowym systemem EPOC dla PDA. Wiele lat później na potrzeby Series 5 Psion opracowano 32-bitowy EPOC, który w 1998 roku w ramach współpracy z Nokią, Ericsosonem i Motorolą stał się Symbianem.

W roku 1999 Psion sprzedał swoją jedyną fabrykę, a w 2001 roku wycofał się z rynku PDA.

Przez ostatnie lata Psion zajmował się projektowaniem i tworzeniem urządzeń przenośnych, oprogramowania i usług przystosowanych pod kątem specyficznych rynków i klientów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarzy: 4 w artykule: ”Motorola Solutions kupi Psiona”

 1. tomek pisze:

  Szkoda, że Nokia rezygnuje z Symbiana… Czy ktoś wie, czy potem będzie ten system jakoś istniał?
  telewizja przemysłowa

 2. nba 2k16 mt free…

  You’ve very good knowlwdge listed here.|…

 3. csgo skins aug…

  Exceptionally individual friendly site. Huge info readily available on few clicks…

 4. brazilian virgin hair…

  Concerning enjoyed my favorite first brazilian virgin hair regarding eight a few years many people nevertheless look fantastic once i deliver these people!…