Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dotychczasowe ogniwa fotowoltaiczne były albo drogie i niezbyt wydajne albo jeszcze droższe lecz dużo wydajniejsze. Możliwe jednak iż MIT wraz z włoską firmą Eni opracowała technologię produkcji mało efektywnych, ale bardzo tanich ogniw, które można po prostu wydrukować na papierze.

Naukowcom z jednego z najlepszych uczelni technicznych na świecie, MIT (Massachusetts Institute of Technology) udało się stworzyć pierwsze na świecie papierowe baterie słoneczne. Możliwe to było dzięki współpracy z  włoską firmą Eni, która zainwestowała 5 mln dolarów w centrum badań nad technologiami słonecznymi (Eni-MIT Solar Frontiers Research Cente), i dodatkowo uzyskało kolejne 2 mln dolarów z Narodowej Fundacji Nauki.

 

Prezes SFRC,  Vladimir Bulovic, zaprezentował podczas niedawnej konferencji prasowej ogniwa słoneczne wydrukowane na zwykłym papierze. Niestety, technologia jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie i miną zapewne lata zanim stanie się opłacalna i popularna.

 

Technologia nadruku półprzewodnikowej farby na papier wykorzystuje proces podobny do druku inkjet (gdzie krople tuszu mogą mieć różną wielkość w zależności od typu druku). Dzięki temu produkcja paneli słonecznych będzie nie tylko tańsza, ale możliwe będzie wyprodukowanie dowolnie wielkiego panelu.

 

Nie ma róży bez kolców – barwniki bazujące na węglu mają skuteczność konwersji energii słonecznej wynoszącą tylko  1.5 do 2%. Z drugiej strony nie wydaje się to szczególną przeszkodą, jeśli zauważymy, że tak zadrukowanym papierem możemy bez trudu pokryć cały dach, co przy korzystaniu z normalnych paneli słonecznych było kompletnie nieopłacalne.

 

Szef grupy badawczej MIT, Karen Gleason, za niedługo powinna przedstawić światu sprawozdanie naukowe tej technologii, dzięki czemu papierowymi ogniwami słonecznymi być może zainteresują się inne ośrodki badawcze, wydatnie przyspieszając wdrożenie tych tanich paneli.

 

Źródło: Cnet

Komentarzy: 2 w artykule: ”MIT tworzy pierwsze ogniwa słoneczne drukowane na papierze”

  1. csgo pisze:

    csgo…

    Cool website you have got right here…