Ratuj Głuszca
spam-botnet

Microsoft najwyraźniej postanowił wyspecjalizować się w zwalczaniu botnetów. W przeszłości koncern doprowadził do zamknięcia Waledaca i Rustocka. W ramach walki z Rustockiem wygrał właśnie sprawę cywilną i przekazał dokumentację do FBI na potrzeby sprawy kryminalnej. Teraz firma Ballmera poinformowała o zniszczeniu kolejnego botnetu.

Kelihos składał się z około 41 000 zainfekowanych maszyn i mógł wysłać nawet 3,8 miliarda niechcianych informacji na dobę. Cyberprzestępcy wykorzystywali go do kradzieży informacji oraz wysyłania spamu.

Microsoft złożył do sądu wniosek, w którym prosił o wydanie nakazu zamknięcia 21 domen wykorzystywanych przez botnet jako centra kontrolne. We wniosku wymieniono również 22 podejrzanych o stworzenie botnetu, w tym czeską firmę dotFREE Group SRO, która należy do Dominique Alexandra Piattiego. Po raz pierwszy w walce z botnetami Microsoft zdobył na tyle silne dowody, że mógł złożyć wniosek przeciwko konkretnej osobie.

Zdaniem koncernu z Redmond Piatti i jego wspólnicy są nie tylko twórcami botnetu, ale założyli też witryny internetowe, na których dochodzi do ataków złośliwego kodu na użytkowników komputerów Apple’a.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.