Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

To musi boleć. Po 6 latach od wniesienia przez Microsoft patentu na sprzętową akcelerację wideo został on uznany, co automatycznie oznacza, że takie firmy jak Intel, AMD czy Nvidia łamią amerykańskie prawo.

W 2004 roku Microsoft ubiegał się o patent na „akcelerację odtwarzania wideo za pomocą procesora graficznego”, który otrzymał właśnie dzisiaj. Oznacza to, że Nvidia oraz AMD zaczęli właśnie łamać prawa patentowe.

 

Patent opisuje technologię, za pomocą której karta graficzna jest używana do przeprowadzania obliczeń ruchu w filmach, korzystanie z bufora głębi GPU, mapowanie pikseli, obróbkę klatek i wysyłanie tak spreparowanych danych do procesora CPU.

 

Wygląda na to, że patent pokrywa wszystkie stopnie przygotowania klatki do odtwarzania wideo z pomocą karty graficznej. Co ciekawe, Nvidia wprowadziła go w życie w 2008 roku wraz z pojawieniem się kart GeForce 8800GTX, a AMD zaledwie kilka miesięcy później, podczas premiery kart z serii HD 2000. Co się stanie ze sprzętowym odtwarzaniem filmów przez układy tych producentów, na razie nie wiadomo.

 

msgap Microsoft patentuje sprzętowo przyspieszone dekodowanie wideo

opatentowany schemat akceleracji wideo

 

Windows 7 posiada natywną obsługę akceleracji odtwarzania wideo dzięki DirectX Compute API.

 

Źródło: Expreview

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.