Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Tak tak – już 15 lat minęło odkąd pojawiła się pierwsza odsłona programu, dzięki któremu wielu z nas po raz pierwszy zagłębiło się w czeluściach Internetu. Co zmieniło się podczas tego okresu? Jakie nowości czekają nas w najnowszej, dziewiątej już odsłonie??

Dzisiaj jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych – mowa oczywiście o Internet Explorerze – świętuje swoje 15 już urodziny. Myśląc o świętujących w Redmond programistach tej aplikacji nie możemy zapomnieć o tych wszystkich błędach, problemach ze stabilnością oraz z bezpieczeństwem, z którymi ci sami programiści musieli zmagać się od 1995 roku.

 

Pomimo raczej burzliwej historii Internet Explorera nadal prowadzi w rankingu na najpopularniejszą przeglądarkę świata mając obecnie aż 60.74 procenta udziału rynkowego. Pierwsza edycja IE pojawiła się w środę 16 sierpnia 1995 roku. Nie była specjalnie rewelacyjna – instalator zajmował zaledwie 1MB, i nie posiadała praktycznie żadnych znanych obecnie udogodnień. Co ciekawe nie był to autorski program Microsoftu – IE 1 bazował na przeglądarce Mosaic, która przyczyniła się do popularyzacji Internetu.

 

internet explorer 1 Microsoft Internet Explorer ma już 15 lat!

pierwsza edycja Internet Explorera

 

Całkiem szybko, bo już w listopadzie tego samego roku, ukazał się Internet Explorer 2, który jako pierwszy był kompatybilny zarówno z komputerami PC jak i Mac. Wprowadził także obsługę ramek JavaScript, SSL, ciasteczka oraz grupy dyskusyjne. Od premiery IE 3 Microsoft zaczął dodawać swoją przeglądarkę do systemu Windows, co dramatycznie zwiększyło jej popularność.

 

Lata mijały a Internet Explorer rósł w siłę, dodając takie „niesamowite” dodatki, jak Active Desktop, Kanały, kreator publikacji internetowych, obsługę pisma dwukierunkowego dla użytkowników zagranicznych, tryb zgodności (pomiędzy IE4 a IE5), pasek obrazków, podgląd wydruku, pasek informacji, a także blokadę okien pop-up. I wszystko byłoby piękne gdyby nie konkurencja, która nagle wyrosła jak spod ziemi w okolicach 2004 roku. Mowa przede wszystkim o Mozilli Firefox, która niemal natychmiast zdobyła uznanie internautów – głównym powodem były kwestie bezpieczeństwa, gdyż IE 6 posiadało niemałą dziurę we wtyczce ActiveX umożliwiającą instalację spyware na komputerach użytkowników. Po nagonce na braki w bezpieczeństwie Microsoft zdecydował, iż kolejne edycje Internet Explorera będą nastawione przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa, stabilności oraz prywatności. Z tym było jednak różnie, o czym niektórzy boleśnie się przekonali w ciągu ostatnich 5 lat podczas korzystania z IE 7.

 

Obecnie Internet Explorer jednak wyzdrowiał i ma się dobrze. Microsoft już za niedługo chce wprowadzić dziewiątą odsłonę tej przeglądarki (o czym niedawno informowaliśmy), której pierwsza publiczna beta zostanie zaprezentowana w San Francisco 15 września. Najnowszą edycję IE9 cechować będzie sprzętowa akceleracja przeglądarki oraz wsparcie otwartych standardów sieci.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Internet Explorerowi kolejnych 15 lat na rynku, oby jednak bez takich wpadek jak do tej pory.

 

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.