Ratuj Głuszca
microsoft

Osoby, które obawiały się, że Microsoft wykorzysta UEFI do zamknięcia sprzętu z systemem Windows 8 prawdopodobnie miały częściowo rację. W grudniu koncern z Redmond udostępnił dokument „Windows Hardware Certification Requirements. Client and Server Systems“. Opisuje on wymagania, jakie musi spełniać sprzęt, na którym producenci OEM będą instalowali system Windows 8.

W jednym z punktów dokumentu czytamy: Platformy inne niż ARM muszą umożliwiać użytkownikowi wybór pomiędzy dwiema opcjami Secure Boot: „Custom“ i „Standard“. Tryb Custom zapewnia większą elastyczność, a w szczególności:

a) musi pozwalać użytkownikowi na wykorzystanie opcji Custom do modyfikowania zawartości baz danych sygnatur oraz klucza [UEFI systemów z Windows 8 będzie zawierało 2048-bitowy klucz dostarczony przez Microsoft - red.]
b) jeśli użytkownik skasuje klucz, wówczas system będzie pracował w trybie Setup z wyłączonym Secure Boot
c) firmware musi informować użytkownika, czy Secure Boot jest włączony i czy pracuje w trybie Standard czy Custom. Firmware musi dać możliwość powrotu z trybu Custom do Standard i przywrócenia ustawień fabrycznych.
Na platformie ARM tryb Custom nie może być dostępny. Można korzystać tylko z trybu Standard.

Z dalszej części dokumentu dowiadujemy się: Włączanie/wyłaczanie Secure Boot. Na platformach innych niż ARM użytkownik musi mieć możliwość wyłączenia Secure Boot. Użytkownik obecny fizycznie przy komputerze musi mieć możliwość wyłączenia Secure Boot nawet jeśli nie posiada prywatnego klucza. Programowe wyłączenie Secure Boot powinno być niemożliwe. Wyłączenie Secure Boot powinno być niemożliwe na systemach ARM.

Co prawda Microsoft zastrzega, że zasady te mogą w każdej chwili ulec zmianie, jednak najprawdopodobniej takie urządzenia jak smartfony, tablety czy ultrabooki zakupione z systemem Windows 8 nie będą dawały użytkownikowi możliwości zmiany systemu operacyjnego. Przypuszczenie takie jest tym bardziej uprawnione, że Qualcomm ogłosił powstanie chipsetów dla platformy ARM zoptymalizowanych pod kątem współpracy z Windows 8.

Koncern z Redmond, walcząc o rynek urządzeń przenośnych, częściowo podąża śladem Apple’a i tworzy zamknięte środowisko sprzętowe. Na ile się ono rozpowszechni będzie zależało nie tylko od powodzenia Windows 8, ale również od tego, czy platforma x86, na której Secure Boot nie zostanie zamknięty, będzie stanowiła konkurencję dla ARM-a.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarzy: 8 w artykule: ”Microsoft częściowo zamknie sprzęt dzięki UEFI”

 1. nba 2k16 mt coins…

  Wonderful Site, Carry on the useful job. Thanks for your time!….

 2. Google pisze:

  Google…

  Always a significant fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a whole lot of link really like from….

 3. Greg Thmomson pisze:

  Great News…

  This story was very interesting. Thank you….

 4. gmail log in pisze:

  I am glad I found this website….

  This vebsite is very informative and provides usefull information….

 5. Google pisze:

  Google…

  Always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but really don’t get a good deal of link appreciate from….

 6. Craigslist rocks….

  I purchased new books on craigslist….

 7. branding pisze:

  Microsoft częściowo zamknie sprzęt dzięki UEFI 0 – Technologie…

  http://a-brand.ir…

 8. Google pisze:

  Google…

  Although internet sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are in fact really worth a go via, so have a look….