Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się usunąć kolejną przeszkodę stojącą na drodze do stworzenia komputerów kwantowych. Uczeni znakomicie uprościli testowanie kwantowych systemów.
Wyobraźmy sobie, że budujemy samochód, ale nie możemy przeprowadzić testów, jak sprawuje się on na drodze. W takiej sytuacji znajdują się inżynierowie pracujący nad systemami kwantowymi – mówi jeden z autorów badań, doktor Alessandro Fedrizzi z australijskiego University of Queensland. Uczony ma tutaj na myśli fakt, że przetestowanie 8-kubitowego systemu kwantowego wymaga przeprowadzenia ponad… miliarda pomiarów.

Fedrizzi informuje, że wraz z kolegami z Princeton University, MIT-u oraz firmy SC Solutions zaadaptował matematyczną metodę odtwarzania brakującej informacji, wykorzystywaną np. w systemach kompresji danych. Po raz pierwszy wykorzystano ją do badania systemów kwantowych.

Badacze sprawdzili swoją metodę na fotonicznym 2-kubitowym komputerze kwantowym. Wykazali, że do uzyskania wysoce wiarygodnych wyników wystarczy przeprowadzenie 18 pomiarów, w miejsce 240 jakie były dotychczas konieczne.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.