Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Postęp technologiczny nie oszczędzi niczego. Toshiba właśnie zaprezentowała dwa nowe modele lamp ulicznych wykorzystujących nowoczesną technologię LED, dzięki której będą do pięciu razy wytrzymalsze oraz będą zużywać do trzech razy mniej energii niż tradycyjne lampy sodowe i rtęciowe.

Standardowe lampy rtęciowe i sodowe powoli odchodzą do lamusa, przynajmniej za wielką wodą. W Stanach Zjednoczonych po wprowadzeniu sygnalizacji świetlnej LED przyszła kolej na oświetlenie dróg z wykorzystaniem tej technologii. Wymiana tradycyjnych żarówek na nowoczesne energooszczędne przyniosą niewyobrażalne oszczędności w skali światowej. Pierwszą z firm wkraczających na ten rynek została Toshiba, prezentując dwa modele lamp LED –  LEDW-15101W oraz LEDW-15201W.

 

Firma ta twierdzi, że jej lampy emitują taką samą ilość światła jak 180 watowe lampy sodowe oraz 400 watowe rtęciowe. Lampy te mogą oświetlać drogi światłem na poziomie 1.0cd/m2 przy zużyciu zaledwie 122W energii. Toshiba swój system zamierza zastosować na największych drogach stanowych USA, co znacząco zmniejszy wydatki związane z ich utrzymaniem – samo zużycie energii spadnie o przynajmniej połowę.

 

Nowe lampy zasilane będą napięciem 200V. Co ciekawe, w zależności od warunków1) pogodowych możliwe będzie zmniejszenie ich jasności o 50%. Trwałość nowych lamp ocenia się na 60 000 godzin – jest to 5 razy dłuższy czas od lamp rtęciowych i 2.5 razy dłuższy od sodowych – co przyczynia się do kolejnych oszczędności, tym razem w samym zakupie żarówek.

 

Mimo zastosowania technologii LED nowe lampy będą mogły powoli rozjaśniać się, tak jak ich sodowi oraz rtęciowi bracia. Jeśli dana lampa ulegnie zużyciu czy też zepsuje się nadal będzie w stanie świecić dzięki wykorzystaniu drugiej linii zasilania.

 

Toshiba planuje sprzedawać rocznie około 5 000 tych żarówek. Cena na pewno nie będzie niska, ale oszczędności przez nie poczynione na pewno są warte uwagi. Patrząc na kilkuletnie wydatki związane z utrzymaniem dróg taka inwestycja po pewnym czasie powinna się zwrócić, i to z nawiązką.

 

Źródło: ubergizmo

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.