Ratuj Głuszca
nadprzewodnik-krazek

Dla osoby nie posiadającej aż tak dużej wiedzy na temat fizyki kwantowej (takich jak ja), to co można zobaczyć na poniższym filmiku zadziwia niesamowicie.

Oto bowiem widzimy, parujący krążek, który zgrabnie lewituje nad płytką trzymaną w rękach. Natomiast, gdy płytka zostaje położona na krawędzi okrągłego szklanego blatu, ślizga się po nim nie wypadając poza obrys.

Czysta magia, można by powiedzieć. Otóż okazuje się, że nie do końca. Jest to tylko prezentacja odkrytych niedawno właściwości interakcji dwóch zjawisk fizycznych – magnetyzmu oraz nadprzewodnictwa. Okazuje się bowiem, że naniesienie specjalnego (bardzo cienkiego, ~1µm) kompozytu materiałów (o tajemniczym wzorze YBa2Cu3O7-x ) na płytkę z szafiru i zamrożenie całości do temperatury -185 stopni Celsjusza,  powoduje, że materiał ten otrzymuje właściwości nadprzewodnika. Taki stan powoduje, że materiał zaczyna przewodzić prąd bez straty energii.

Drugą ważną informacją jest fakt, że nadprzewodnik nie znosi towarzystwa magnetyzmu. Gdy tylko może to usuwa on magnetyzm z danego środowiska. To co tutaj widzimy to właśnie taki efekt. Nadprzewodnik usuwa pole magnetyczne ze środka swojego krążka w taki sposób, że pozostawia on jednak punkty zaczepienia na krawędziach. Wraz z ruchem krążka, magnetyzm można powiedzieć „opływa” krążek przytrzymując go w ulokowanej pozycji.

Ten efekt z pewnością zostanie wykorzystany w nowych formach transportu, które znajomo będą przypominać te, które teraz widujemy w filmach Si-Fi.

Komentarze wyłączone.