Ratuj Głuszca
lumia900

Samsung zakończył 14-letnią dominację Nokii jako największego światowego producenta telefonów komórkowych. Agencja Reutera przeprowadziła wśród analityków sondę, z której wynika, że uważają oni, iż pomiędzy styczniem a marcem bieżącego roku Samsung sprzedał 88 milionów telefonów komórkowych. W tym samym czasie nabywców znalazło 83 miliony telefonów Nokii.

Szacunki nie powinny być obarczone zbyt dużym błędem. Dane o wynikach sprzedaży Nokii pochodzą od samej firmy, która niedawno je ogłosiła. Samsung poinformuje o swojej sprzedaży 27 kwietnia.

Nokia od lat nie radzi sobie na rynku smartfonów. Jednak sprzedaje dużo tanich telefonów, co pozwoliło jej dotychczas na utrzymanie pozycji lidera.

Fińska firma zdobyła pozycję lidera rynku telefonów komórkowych w 1998 roku, gdy sprzedała więcej telefonów niż Motorola. Przez lata firma posiadała około 40% rynku. Jej pozycją zachwiał dopiero iPhone, który w 2007 roku rozpoczął modę na smartfony.

Analitycy mówią, że utrata pozycji lidera to dla Nokii przede wszystkim porażka prestiżowa. W rzeczywistości to niczego nie zmienia. Problemy Nokii pozostają te same, niezależnie od tego, czy są numerem 1 czy numerem 2 – mówi Carolina Milanesi z Gartnera.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.