Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Druga już beta Firefoxa dla telefonów z systemem Android i Maemo wprowadza wiele zmian – oprócz poprawienia interfejsu, zmniejszenia instalatora o 60% czy poprawy wydajności Javascript programistom z Mozilli udało się o około 40% zwiększyć szybkość jednego z najważniejszych parametrów przenośnej przeglądarki internetowej – ładowania stron.

Mobilny Firefox 4 doczekał się właśnie kolejnej bety udostępnionej użytkownikom platformy Android oraz Maemo. Zmian jest sporo – poprawiono interfejs, oraz, co najważniejsze, szybkość działania i zmniejszono zużycie pamięci.

 

Programiści ulepszyli renderowanie tekstu, który jest teraz dużo czytelniejszy, oraz zmniejszyli o 60% paczkę instalacyjną dla systemu Android ( z niebagatelnych 43MB do 17MB). Tak duży rozmiar instalacji może poważnie ograniczyć liczbę użytkowników smartfonów, które nie mają zwykle więcej niż 100-200MB pamięci na aplikacje.  Co więcej, nowa beta Firefoxa 4 nie usuwa danych z poprzedniej wersji, dlatego warto ją najpierw odinstalować.

 

Interfejs został nieco odświeżony (dodano m.in. funkcję przywrócenia zamkniętego okna przeglądarki), a okno Awesome Screen zreorganizowane. Dzięki temu można od teraz dzielić się odnośnikami z innymi użytkownikami z poziomu menu strony. Dodano także jakże przydatny w becie przycisk „Feedback” pozwalający informować zespół pracujący nad przeglądarką o swoich spostrzeżeniach czy błędach.

 

Dzięki kilku optymalizacjom zwiększono prędkość wczytywania lub powiększania strony nawet o 40%. W teście Javascript SunSpider zyskano natomiast 25% przyrost szybkości dla platformy Android 2.2.

 

Kolejna wersja beta przyniesie nam akcelerację sprzętową przewijania i przybliżania stron, oraz oglądanie filmów w technologii HTML5. Programiści starają się też przyspieszyć synchronizację Firefox Sync, która obecnie nie jest zbyt responsywna.  Data premiery mobilnej wersji przeglądarki Mozilli nie została jeszcze ustalona.

 

Źródło: Mozilla

Autor wpisu: pw
Tagi: , , ,

Komentarze wyłączone.