Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Premiera najszybszych kart Nvidii będzie szybciej niż myślicie. Dzięki kilku ofertom przedsprzedaży znamy już oficjalne specyfikacje potwora Nvidii, który okazał się bardziej zaskakujący niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Czy AMD po raz pierwszy od dawna ma się czego bać??

Nvidia nie zamierza łatwo się poddać. Na stronie brytyjskiej firmy YoyoTech pojawiły się pierwsze oferty przedsprzedaży kart GeForce GTX 580. Oprócz samych kart można także zamówić kompletny zestaw komputerowy dla entuzjastów. Jest to także pierwsza okazja do zapoznania się oficjalną specyfikacją karty, która bardzo pozytywnie nas zaskoczyła.

 

Po pierwsze – wydajność. Ma być aż o 1/3 wyższa niż GTXa 480 w teście 3DMark Vantage, choć nie będzie znacząco różnić się od poprzednika. Karta ma mieć 512 rdzeni CUDA taktowanych z prędkością 772MHz, 1,5GB pamięci GDDR5 RAM o częstotliwości 4GHz i komunikującej się z rdzeniem za pomocą 384-bitowej szyny, oraz dwa wyjścia DVI i jedno mini HDMI. Obsługiwać będzie wszystkie najważniejsze technologie Nvidii – dostaniemy zatem 3-way SLI, 3DVision Surround, PhysX, CUDA, oraz pełną zgodność z DirectX 11.

 

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem jest układ chłodzenia karty. Będzie zajmować dwa sloty i dzięki zastosowaniu technologii Vapor Chamber karta będzie o wiele cichsza i chłodniejsza od poprzednika. Do tego stanu rzeczy przyczynił o się także sporo niższe TDP karty – wynosić będzie przyzwoite 244W zamiast zakładanych 300W.

 

Ostatnią, choć wcale nienajgorszą niespodziankę okazała się cena GeForce’a GTX 580. W przedsprzedaży wynosi zaledwie 399 funtów szterlingów (z podatkiem VAT!). W Europie kosztować będzie nieco ponad 400 euro, a pierwsze oferty w Polsce kształtują się na poziomie 1950 złotych. OD dawna żaden flagowy produkt Nvidii nie jest był tak taki.

 

Najlepsze na koniec – światowa premiera jak dotąd najszybszej karty Nvidii odbędzie się już jutro! 

 

Źródło: Guru3D

Komentarze wyłączone.