Ratuj Głuszca
kabel

Japońskie przedsiębiorstwo Asahi Kasei Fibers jest twórcą Robodena – pierwszego w dziejach rozciągliwego kabla elektrycznego. Kabel powstał przede wszystkim z myślą o zastosowaniu go w robotyce.

Specjaliści budujący roboty muszą pamiętać, by wykorzystywane przez nie okablowanie było luźne i nie krępowało ruchów urządzenia. Roboden pozwoli na dobre dopasowanie okablowania, gdyż jest w stanie zwiększyć swoją długość o 50% bez utraty właściwości przewodzących. Kabla można będzie używać też w ubraniach z wbudowanymi podzespołami elektronicznymi

Asahi zapewnia, że będzie produkowało kabel Roboden dla bardzo różnych urządzeń. Będzie można go też wykorzystać w roli kabla USB.

Pomysł opracowania elektrycznego kabla to połączenie doświadczeń Asahi oraz zachęty ze strony naukowca z Uniwersytetu Tokijskiego. Asahi produkuje elastyczny materiał Spandex, stąd też jej specjaliści wiedzą, że ludzka skóra rozciąga się o 50%. Z kolei profesor Inaba z Tokio doradził firmie, że jeśli roboty mają bardziej przypominać ludzi, to muszą być miękkie, elastyczne, muszą mieć coś przypominającego skórę. A jeśli stworzysz skórę, to musisz mieć okablowanie dla niej. Kable te muszą dostosowywać się do kształtu skóry. A zatem, aby zrobić robota z elastyczną skórą trzeba zrobić kable, które będą mogły rozciągać się i kurczyć.

źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.