Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Od wielu miesięcy w internecie można było znaleźć pogłoski dotyczące najpopularniejszego i najszybciej zdobywającego rynek produktu firmy Apple.
object2 iPad 2 wszystko wiadomo

Od wczoraj pogłoski tracą znaczenie, gdyż sam Steve Jobs ( który jest na zwolnieniu lekarskim ) ogłosił światu swój nowy lepszy produkt.

iPad 2 jest przede wszystkim szybszy, posiada nowy procesor A5 z dwoma rdzeniami taktowanymi prędkością 1GHz. Jest to bardzo ważna rzecz, jako że iPad 1 często tracił oddech przy intensywniejszej pracy.

iPad 2 jest lżejszy, ta informacja też cieszy. Nowy iPad waży zaledwie 590 gram, poprzedni ważył 680 gram. Niby niewiele a jednak czuć różnicę w ręce, szczególnie przy dłuższej pracy.

iPad 2 jest cieńszy, jego grubość to zaledwie 2.5 centymetra. To niewiele jak na tak skomplikowane urządzenie. Co ważniejsze wraz ze zmniejszeniem wysokości, nie zmniejszył się czas pracy na baterii. Wynosi on według zapewnień inżynierów firmy Apple aż 10 godzin. Wynik co najmniej rewelacyjny.

iPad 2 jest 9 razy mocniejszy graficznie niż jego poprzednik. Oznacza to, że od teraz będzie można grać w bardziej zaawansowane gry oraz używać bardziej zaawansowanych aplikacji. To wszystko z mniejszym lagiem, który czasami zdarzał się w pierwszej wersji. Dodatkowo dodano trzyosiowy żyroskop, który pozwoli na dokładniejsze określenie pozycji iPada 2 a to przełoży się na lepsze sterowanie np. w grach.

iPad 2 posiada teraz 2 kamery. Z tyłu o rozdzielczości 1Mpix, pozwala nagrywać obraz w rozdzielczości 720p  oraz małą z przodu o rozdzielczości VGA, pozwalającą na prowadzenie wideo rozmów. W chwili obecnej system wspierać będzie FaceTime, aplikację specjalnie napisaną dla tego urządzenia.

iPad 2 posiada bardzo sprytnie zaprojektowaną magnetycznie przytwierdzaną osłonę na ekran, która w razie potrzeby może zamienić się w stojak i podpórkę. Tutaj trzeba przyznać, ze projektanci dali radę zaprojektować coś co będzie ładne, estetyczne i praktyczne. Gratulacje.

Pozostałe parametry takie jak dysk, Wi-Fi, 3G są takie same jak w iPad 1.

Tyle o superlatywach. Czas na problemy. Przede wszystkim nadal brak wsparcia dla Flasha. Ogranicza to magiczność tego urządzenia oraz pełnię doznań, które czekają na nas w internecie. Ruch tech jest raczej typowym „widzi mi się” Steva Jobsa i nie ma nic wspólnego z architekturą urządzenia.

Brak wyjścia HDMI. Przydatne do zabawy z telewizorem nie występuje w urządzenia w wersji standardowej. Aby móc skorzystać z niego trzeba użyć przejściówki (ekstra płatna, USA 35 $), która nie jest bardzo wygodna i do tego nie jest dostępna w zestawie.

Nadal brakuje kart pamięci SD. Ten ruch jest oczywiście przemyślany. I pomimo, że każdy by chciał mieć tą funkcjonalność nie dostanie jej z jednego prostego powodu. Zabiło by to sprzedaż wersji 32GB i 64GB, które są drogie. Cóż pozostaje żyć tak jak mówi nam Steve.

Rozdzielczość i format ekranu to nadal 1024×768 czyli format 4:3. Bardziej kwadratowy niż panoramiczny, ułatwia czytanie książek ale przeszkadza w oglądaniu filmów. Wygląda na to, że firma Apple raczej widzi swoje urządzenie jako czytnik książek niż jako centrum rozrywki. Wada ta jest subiektywna i zależy od upodobań. Natomiast niska rozdzielczość to już definitywnie wada, z którą przyjdzie się zmierzyć iPadowi 2 w roku 2011. Stanie się tak dlatego, że wszystkie tablety oparte o konkurencyjny system Honeycomb od Google, muszą mieć minimalną rozdzielczość 1280×800. Wyższa rozdzielczość to lepsze i bardziej czytelne detale.

Na koniec pozostaje pytanie czy nowy iPad 2 ma szansę godnie konkurować w bieżącym roku. Steve Jobs twierdzi, że tak i pewnie ma rację bo nie sam hardware się liczy. To, co się liczy równie mocno to software. A tego w sklepie Appstore jest na prawdę o wiele więcej i co ważniejsze w lepszej jakości.

Chętnych do obejrzenia relacji z występu Steva Jobsa na tegorocznej premierze iPada 2 zapraszam Tutaj.

Prezentacja produktu.

Autor: PW
Zdjęcia pochodzą z serwisu: www.pcpro.co.uk

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.