Ratuj Głuszca
robak

Eksperci informują, że jedna z kolumbijskich witryn internetowych zaraża komputery z systemami Windows, Linux i Mac OS X. Odwiedzający ją użytkownik zobaczy na ekranie komputera ostrzeżenie, że witryna próbuje uruchomić aplet podpisany nieważnym certyfikatem. Jeśli użytkownik zignoruje ostrzeżenie, specjalny kod sprawdza system operacyjny i wgrywa ze zdalnego serwera odpowiednie dla niego szkodliwe oprogramowanie. Działa ono identycznie na wszystkich systemach – pobiera dodatkoweg pliki i otwiera tylne drzwi w zarażonej maszynie. Co ciekawe, wersja dla systemu Mac OS X została przygotowana pod platformę PowerPC, zatem użytkownicy komputerów Mac z procesorami Intela są w większości przypadków bezpieczni.

Sposób przeprowadzenia ataku jest niezwykły. Po pierwsze – z wyjątkiem ataków na starannie wybrane komputery – rzadko celem przestępców stają się komputery z systemem Linux. Po drugie, rzadko zdarza się, by infekowano jednocześnie wiele systemów operacyjnych.

Mimo to specjaliści uważają, że sprawcy ataku nie mają zbyt dużych umiejętności, a skupiając się w przypadku Mac OS X na PowerPC sami ograniczyli zasięg ewentualnej infekcji.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.