Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Intel rozpoczął testowy program Intel Upgrade Service, który pozwoli użytkownikom procesorów z niższej półki odblokować niektóre z istniejących w nim funkcji. Czyżby Intel znalazł łatwy sposób na wyciągnięcie większej ilości pieniędzy od klientów??

Intel po cichu rozpoczął wzbudzający kontrowersje testowy program Intel Upgrade Service. Niektóre komputery, takie jak np. Gateway SX2841-09e mają sztucznie ograniczany procesor Pentium G6951, który posiada dwa rdzenie i 3MB pamięci cache. Intel zachęca do kupna specjalnej aplikacji Processor Performance Upgrade Card za 50 dolarów, która w sposób programowy w systemie Windows odblokuje technologię HyperThreading (i w rezultacie da nam cztery wątki procesora) i dodatkowy 1MB pamięci L3 cache.

 

Program testowy został ograniczony jedynie do terytorium USA, Kanady, Hiszpanii i Holandii. Wydawałoby się, że to dobry i szybki sposób poprawy osiągów naszego komputera, jednak sam fakt, iż Intel sprzedaje pełnosprawne, choć sztucznie ograniczane procesory tylko po to, by zarobić więcej pieniędzy, jest – delikatnie rzecz ujmując – kontrowersyjne. W przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy AMD i Intel sprzedawały procesory z wyższej półki z ograniczoną funkcjonalnością, jednak zdarzało się to tylko wtedy, gdy podczas produkcji stworzono za dużo sztuk z niedziałającymi rdzeniami czy uszkodzoną pamięcią cache. Tak powstawały m. in. jednordzeniowe procesory Intela czy Phenomy X3.

 

Na szczęście dla nas, niewielu producentom komputerów podoba się ta strategia. Jedynie twórcy bardziej budżetowych modeli mogą się pokusić o wprowadzenie do sprzedaży tanich procesorów Intela, licząc na to, że wielu wkrótce zakupi aplikację Processor Performance Upgrade Card.

 

intelpentium upgradecardlg Intel będzie pobierał 50$ za odblokowanie istniejących funkcji procesora?

sposób na szybki upgrade sprzętu czy na dodatkowy zarobek?

 

Źródło: Engadget

Komentarze wyłączone.