Ratuj Głuszca
android-4

Google od jakiegoś już czasu przekładało premierę swojego nowego systemu dla telefonów oraz tabletów – Android w wersji 4. Ostatnia deklaracja z ich strony zakładała pokazanie go światu 19 października. Na szczęście dotrzymali słowa i zaprezentowali nowy system na zorganizowanej wspólnie z firmą Samsung w Hong Kongu prezentacji.

Telefon, na którym zaprezentowano Androida 4, to hybryda 2 mocnych telefonów od Google i Samsunga, który został nazwany Samsung Galaxy Nexus (zwany też Nexus Prime). O ile sam telefon nie wnosi nic nowatorskiego w stosunku do swoich poprzedników o tyle sam system już tak.

Najważniejszą zmianą jaką wprowadzono od tej wersji to ujednolicenie systemu tak aby można go było używać zarówno na smartphonach jak i tabletach. Do tej pory mieliśmy rozwarstwienie na wersję 2.x Gingerbread, która była dostępna dla telefonów oraz 3.x Honecomb, która z kolei była przeznaczona dla tabletów. Takie rozwiązanie doprowadzało developerów do białej gorączki i powodowało masę problemów. 4ta wersja wynagrodzi poprzedni rok cierpień i przywróci porządek do świata elektronicznych gadżetów.

Nowy Android 4 będzie wyglądał bardziej jak Honeycomb niż Gingerbread, będzie w niebieskawym stonowanym stylu. Zastosowano również nową czcionkę o nazwie Roboto, całość wydaje się bardziej subtelna niż dotychczas.

Poprawiono znacznie multitasking czyli wielozadaniowość system. Zarówno na warstwie programistycznej (optymalziacja szybkości pracy) jak i wizualnej (prezentacja oraz poruszanie się pomiędzy aplikacjami).

Zmianie uległ obszar odpowiedzialny powiadomieniom (ten wysuwany z góry). Można teraz usuwać poszczególne powiadomienia poprzez wyrzucenie ich poza ekran. Dodatkowo zmieniono wygląd klawiatury oraz dodano nowe klawisze sterujące muzyką.

Wbudowana przeglądarka została poprawiona, łatwiej mozna teraz poruszać się po zakładkach, można również synchronizować zakładki z przeglądarki Chrome.

Ciekawostką jest dodanie aplikacji na panel blokady telefonu, można w ten sposób np. szybko uruchomić aparat fotograficzny. 2-gą nowością jest dodanie odblokowania telefonu poprzez system rozpoznawania twarzy.

Znacznemu poprawnieniu uległy również wbudowane aplikacje takie jak np. Google Gmail oraz Youtube.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia prezentacji opisywanych powyżej funkcjonalności.

PW

Komentarze wyłączone.