Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Podczas konferencji Hot Chips przedstawiciele IBM-a poinformowali, że ich firma, za pieniądze rządowe, buduje superkomputer, który ma zapoczątkować nową generację tego typu maszyn. Przyszłe superkomputery mają być tańsze, zużywać mniej energii i być łatwiejsze w programowaniu niż obecnie wykorzystywane maszyny.

Projekt budowy nowego superkomputera nazwano PERCS (Productive, Easy-to-use, Reliable Computing System). Ma on osiągać wydajność przekraczającą petaflops, a szczegóły na temat jego mocy i ceny IBM ma zdradzić podczas konferencji Supercomputing 2010, która odbędzie się w listopadzie.

Projekt ten to niezwykły postęp w użyciu optyki w systemach komputerowych oraz zdecydowane przejście z wykorzystania łączy optycznych wyłącznie do przesyłania danych w kierunku użycia ich w obliczeniach – stwierdził Baba Arimilli, główny inżynier odpowiedzialny za projekty układów dla PERCS.

Podczas Hot Chips opisano interesujący moduł, zawierający układ scalony działający jako hub wraz z optycznymi łączami. Hub został wykonany w technologii 45 nanometrów, ma 582 milimetry kwadratowe powierzchni i składa się nań 3-gigahercowy przełącznik ze zintegrowanym modułem routingu. Kość zawiera też 48 łączy optycznych o przepustowości 10 Gb/s każde.

Moduł taki jest częścią większej płyty, na którą składają się cztery procesory Power7. Cały superkomputer będzie korzystał z 67 000 układów Power7.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.